Koronawirus szczepionka. Polscy naukowcy włączą się w prace nad lekiem

Koronawirus szczepionka. Polscy naukowcy włączą się w prace nad lekiem
Źródło zdjęć: © East News | Karol Makurat/REPORTER
Karolina Modzelewska

23.03.2020 18:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agencja Badań Medycznych ogłosiła, że włącza się w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Podjęte działania mają na celu znalezienie skutecznej metody zwalczania i przeciwdziałania COVID-19.

Agencja Badań Medycznych w porozumieniu z Minister Zdrowia zdecydowała o rozpoczęciu własnego badania: "Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii". Będzie ono realizowane we współpracy z polskimi oraz międzynarodowymi instytucjami.

Polskie ośrodki będą pracowały nad szczepionką na koronawirusa

Na stronie internetowej Agencji Badań Medycznych można przeczytać, że do całego projektu zostaną włączone trzy polskie ośrodki: "Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowy Instytut Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu".

Dobrze znane i pionierskie terapie

Zaangażowane w badania ośrodki będą poszukiwać skutecznych rozwiązań w walce z koronawirusem oraz testować istniejące już leki. Lider projektu prof. Jan Walewski, dyrektor NIO-PIB poinformował, że w trakcie badań testowane będą technologie łączące wykorzystanie bakteriofagów oraz nanoprzeciwciał. Będą to pionierskie badania.

Prezes ABM - dr n. med. Radosław Sierpiński informuje, że na projekt przeznaczono 5 mln zł, ale w razie potrzeb ta kwota może zostać zwiększona.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)