Koronawirus opanowany? Norwegia potwierdza. Wkrótce dzieci wrócą do szkół

Koronawirus opanowany? Norwegia potwierdza. Wkrótce dzieci wrócą do szkół08.04.2020 10:58
Koronawirus opanowany? Norwegia potwierdza. Wkrótce dzieci wrócą do szkół
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Koronawirus sieje niepokój wśród mieszkańców Europy. Podczas gdy jedne kraje borykają się z gwałtownym przyrostem zarażonych, inne przekazują pozytywne wieści. Norweska premier właśnie poinformowała o stopniowym znoszeniu ograniczeń na terenie kraju.

Koronawirus od kilku tygodni jest największym zmartwieniem wszystkich Europejczyków. Pandemia zbiera śmiertelne żniwo w największych krajach Starego Kontynentu. Tragiczne skutki niebezpiecznego wirusa z Chin najbardziej odczuwają Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Podczas gdy tamtejsze władze przekazują smutne informacje o kolejnym wzroście zachorowań, norweska premier ma dla obywateli swojego kraju całkiem dobre wiadomości.

Erna Solberg zapowiedziała we wtorek stopniowe znoszenie ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - Nowe analizy dają podstawy do lekkiego optymizmu. Widzimy, że krzywa zakażeń spłaszczyła się, a wprowadzone przez nas środki odnoszą skutek - oświadcza premier Norwegii.

Z przedstawionego przez rząd harmonogramu wynika, że od 20 kwietnia do pracy wrócą psychologowie, fizjoterapeuci, a także optycy. Tego też dnia zostaną otwarte przedszkola. Obywatele kraju znów będą mogli cieszyć się wizytami w domkach wypoczynkowych poza miejscem swojego zamieszkania. Tydzień później do nauki w placówkach powrócą uczniowie podstawówek oraz niektórych szkół średnich. Od 27 kwietnia do pracy powrócą także fryzjerzy, masażyści oraz pracownicy salonów kosmetycznych.

Według najnowszych informacji w Norwegii potwierdzono jak dotąd 6 086 przypadków zarażenia koronawirusem. Walkę z chorobą COVID-19 przegrało tam 89 zainfekowanych.

Jak przekazał w poniedziałek norweski minister zdrowia Bent Hoeie, "koronawirus został opanowany". Zdaniem polityka liczba osób zakażonych przez każdego chorego spadła w Norwegii poniżej wskaźnika 1 i wynosi obecnie 0,7. W połowie marca na terenie kraju wprowadzono liczne ograniczenia. Zanim do tego doszło, wskaźnik osób zainfekowanych przez jednego nosiciela SARS-CoV-2 wynosił 2,5.

Norwegia jest kolejnym krajem, który zdecydował się na stopniowe zniesienie ograniczeń. Podobną decyzję podjęły już rządy Austrii i Danii. Na 12 kwietnia zniesienie części zakazów zapowiedziały Włochy. Z kolei rząd Niemiec wyznaczył datę zakończenia blokady na 19 kwietnia. W Hiszpanii środki bezpieczeństwa obowiązują mieszkańców do 26 kwietnia.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)