Koronawirus opanowany? Norwegia potwierdza. Wkrótce dzieci wrócą do szkół

Koronawirus opanowany? Norwegia potwierdza. Wkrótce dzieci wrócą do szkół

Koronawirus opanowany? Norwegia potwierdza. Wkrótce dzieci wrócą do szkół
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
08.04.2020 10:58, aktualizacja: 08.04.2020 11:58

Koronawirus sieje niepokój wśród mieszkańców Europy. Podczas gdy jedne kraje borykają się z gwałtownym przyrostem zarażonych, inne przekazują pozytywne wieści. Norweska premier właśnie poinformowała o stopniowym znoszeniu ograniczeń na terenie kraju.

Koronawirus od kilku tygodni jest największym zmartwieniem wszystkich Europejczyków. Pandemia zbiera śmiertelne żniwo w największych krajach Starego Kontynentu. Tragiczne skutki niebezpiecznego wirusa z Chin najbardziej odczuwają Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Podczas gdy tamtejsze władze przekazują smutne informacje o kolejnym wzroście zachorowań, norweska premier ma dla obywateli swojego kraju całkiem dobre wiadomości.

Erna Solberg zapowiedziała we wtorek stopniowe znoszenie ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - Nowe analizy dają podstawy do lekkiego optymizmu. Widzimy, że krzywa zakażeń spłaszczyła się, a wprowadzone przez nas środki odnoszą skutek - oświadcza premier Norwegii.

Z przedstawionego przez rząd harmonogramu wynika, że od 20 kwietnia do pracy wrócą psychologowie, fizjoterapeuci, a także optycy. Tego też dnia zostaną otwarte przedszkola. Obywatele kraju znów będą mogli cieszyć się wizytami w domkach wypoczynkowych poza miejscem swojego zamieszkania. Tydzień później do nauki w placówkach powrócą uczniowie podstawówek oraz niektórych szkół średnich. Od 27 kwietnia do pracy powrócą także fryzjerzy, masażyści oraz pracownicy salonów kosmetycznych.

Według najnowszych informacji w Norwegii potwierdzono jak dotąd 6 086 przypadków zarażenia koronawirusem. Walkę z chorobą COVID-19 przegrało tam 89 zainfekowanych.

Jak przekazał w poniedziałek norweski minister zdrowia Bent Hoeie, "koronawirus został opanowany". Zdaniem polityka liczba osób zakażonych przez każdego chorego spadła w Norwegii poniżej wskaźnika 1 i wynosi obecnie 0,7. W połowie marca na terenie kraju wprowadzono liczne ograniczenia. Zanim do tego doszło, wskaźnik osób zainfekowanych przez jednego nosiciela SARS-CoV-2 wynosił 2,5.

Norwegia jest kolejnym krajem, który zdecydował się na stopniowe zniesienie ograniczeń. Podobną decyzję podjęły już rządy Austrii i Danii. Na 12 kwietnia zniesienie części zakazów zapowiedziały Włochy. Z kolei rząd Niemiec wyznaczył datę zakończenia blokady na 19 kwietnia. W Hiszpanii środki bezpieczeństwa obowiązują mieszkańców do 26 kwietnia.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (170)