Korea Południowa: Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną, zostali ostrzelani

Strona głównaKorea Południowa: Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną, zostali ostrzelani
23.07.2019 09:48
Korea Południowa: Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną, zostali ostrzelani
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

Myśliwce Sił Powietrznych Republiki Korei (ROKAF) zostały poderwane po tym, jak w południowokoreańskiej przestrzeni powietrznej znalazł się samolot bojowy należący do Federacji Rosyjskiej. W stronę rosyjskiej maszyny oddano strzały ostrzegawcze.

Jak informują władze Korei Południowej, 22 lipca w godzinach wieczornych w okolicach wschodniego wybrzeża zauważono trzy rosyjskie samoloty bojowe niesprecyzowanego typu. Po chwili jeden z nich wleciał w południowokoreańską przestrzeń powietrzną.

Resort obrony relacjonuje, że natychmiast poderwano myśliwce. Padły strzały ostrzegawcze. Według Seulu to pierwszy taki przypadek w historii. Następnie rosyjskie maszyny opuściły terytorium Korei, by powrócić tam następnego dnia. Rosjan raz jeszcze przepędzono ogniem. Niemniej, jak wyraźnie zaznacza Seul, nieproszeni goście strzelać nie próbowali.

Zgodnie z wersją południowokoreańskich władz, do naruszenia przestrzeni doszło nad wyspami Dokdo, o które toczy się aktywny spór między Koreą Południową a Japonią. Federacja Rosyjska teoretycznie nie bierze w tym sporze udziału.

Co ciekawe, Korea Południowa podaje też, że maszynom rosyjskim na wcześniejszym etapie lotu towarzyszyły maszyny chińskie. Te jednak nie wleciały w południowokoreańską przestrzeń powietrzną, a tylko w strefę identyfikacyjną obrony powietrznej u południowo-zachodnich wybrzeży kraju.

Ani Moskwa, ani Pekin póki co nie komentują zajścia. Korea Południowa zapowiedziała natomiast, że niezwłocznie wezwie przedstawicieli ambasad obydwu krajów, aby oprotestować incydent.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)