Korea Północna dalej rozwija reaktor jądrowy. Zdradzają to zdjęcia satelitarne

Korea Północna dalej rozwija reaktor jądrowy. Zdradzają to zdjęcia satelitarne

Korea Północna dalej rozwija reaktor jądrowy. Zdradzają to zdjęcia satelitarne
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Adam Bednarek
27.06.2018 13:18, aktualizacja: 27.06.2018 13:42

Pjongjang zobowiązał się do pracy w celu całkowitej denuklearyzacji półwyspu. Obietnice to jedno, a działanie drugie - wygląda na to, że Korea Północna na razie nie zamierza spełnić deklaracji.

Rozwój infrastruktury w ośrodku badań jądrowych Jongbjon 100 kilometrów na północ od Pjongjangu odbywa się "w szybkim tempie" - uznała grupa 38 North na podstawie analizy obrazu satelitów komercyjnych z 21 czerwca - informuje PAP.

Kim Dzong Un zapowiadał denuklearyzację

- Dziś odbyliśmy historyczne spotkanie i zaraz podpiszemy historyczny dokument. Świat zaraz zobaczy te wielkie zmiany. Chciałbym podziękować prezydentowi Trumpowi za spotkanie. Dzięki niemu możliwe było to spotkanie - mówił w czerwcu Kim Dzong Un podczas podpisywania dokumentu.

Jednym z jego punktów miała być denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego. Według Donalda Trumpa, dokument jest "bardzo ważny i szeroko zakrojony".

Według analizy zdjęć satelitarnych przeprowadzonej przez grupę 38 North, która zajmuje się monitorowaniem reżimu, "zmodyfikowany został system chłodzenia reaktora do produkcji plutonu, a w ośrodku postawiono nowe budynki nieprzemysłowe, w tym biuro inżynierów i dwie małe budowle nieznanego przeznaczenia".

Zdaniem autorów analizy, kadry nuklearne Korei Płn. będą pracować normalnie, dopóki nie przyjdą konkretne rozkazy z Pjongjangu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)