Kopia zapasowa - ochrona przed katastrofą

Kopia zapasowa - ochrona przed katastrofą

Kopia zapasowa - ochrona przed katastrofą
Źródło zdjęć: © PC World
27.05.2010 11:50

Utrata danych może być poważnym problemem. Skasowana praca dyplomowa, brak dostępu do ważnej korespondencji, zapomniane telefony. Zamiast odzyskiwać potrzebne informacje zadbaj o regularne tworzenie kopii zapasowych - to łatwiejsze i mniej stresujące.

Mówi się, że użytkownicy komputerów dzielą się na takich, którzy robią kopie zapasowe i na takich, którzy ich jeszcze nie robią. I chociaż niektórzy nie mądrzeją nawet po szkodzie, to wiedza o tym, jak robić kopie zapasowe, czym je zapisywać i gdzie umieszczać jest wręcz niezbędna.

W końcu system operacyjny można zawsze przeinstalować a programy wgrać na nowo ale utraconych danych nierzadko nie da się już odzyskać. Zabezpieczenie ważnych danych uchroni cię nie tylko przed awarią ale także przed kradzieżą bądź zaginięciem komputera. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzętowym i rozwojowi oprogramowania tworzenie kopii nie jest tak uciążliwe i czasochłonne jak kiedyś.

Co i jak często?

W zależności, jak ważne dane znajdują się na dysku, kopie zapasowe można robić raz w miesiącu, co tydzień, a nawet codziennie. Jeżeli danych do zabezpieczenia jest niewiele operacje można przeprowadzać częściej. Firmowe dokumenty nie mogą zostać utracone ale pobrany z Internetu film nie jest aż tak istotny. Najcenniejsze są zwykle dokumenty, korespondencja, kontakty czy dane teleadresowe (choć można je odzyskać, zajmuje to zawsze sporo czasu). Gracz zabezpieczy zapewne zapisy stanów gier a uczeń materiały przygotowane na zajęcia. Robienie kopii zapasowej poszczególnych danych wymaga zawsze zastanowienia, bardzo łatwo o czymś zapomnieć. Jest jednak szybkie i można je przeprowadzać automatycznie, bez udziału użytkownika. Odpowiednie narzędzia zostały nawet wbudowane w system.

Innym rodzajem archiwum jest obraz dysku. Ta forma gwarantuje, że żadne dane nie zostaną pominięte. Z obrazu można odzyskać pliki, cały system i programy, nie trzeba tracić czasu na instalację i konfigurację. Zabiera to jednak więcej czasu niż archiwizowanie pojedynczych plików. Często wymaga też nadzoru. Obrazy tworzy się za pomocą zewnętrznych aplikacji (dostępne są bezpłatne).

Szczególną formą zabezpieczania danych jest synchronizacja. Modyfikowane pliki są automatycznie bądź na żądanie powielane w innej lokalizacji, najczęściej w sieci lub innym komputerze. Wymaga to jednak połączenia komputerów i konfiguracji dostępu do danych.Czym i gdzie?

Najbardziej rozbudowane narzędzia do zapisywania kopii danych, jak Norton Ghost, programy Paragona, czy Acronis potrafią zabezpieczyć pojedyncze pliki i zapisać obraz partycji bądź całego dysku. Dzięki płytom startowym umożliwiają odzyskanie uszkodzonego systemu. Pozwalają odczytywać z obrazu pojedyncze pliki. Inne służą do regularnego archiwizowania pojedynczych obiektów czy danych zapisanych w określonym formacie.

Dostęne sa również aplikacje specjalistyczne. Dedykowane są one archiwizowaniu danych jednego typu. Sporą grupę aplikacji stanowią narzędzia do zabezpieczania sterowników (na przykład Driver Backup), archiwizowania wiadomości z programów pocztowych (Personal Folder Backup) czy przeglądarek (FavBackup).

Wszystkie aplikacje wykorzystują szeroką gamę nośników, na których potrafią zapisywać archiwa. Najprostszym ale zarazem najmniej bezpiecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie dysku twardego. W razie jego awarii uszkodzeniu może także ulec kopia. Lepszym rozwiązaniem są zewnętrzne dyski twarde i pamięci flash. Te drugie mają jednak niski współczynnik pojemności do ceny.

Ograniczona dostępność miejsca to także wada płyt CD i DVD. Nieco lepiej pod tym względem wypadają nośniki Blu-ray. Z użycia wychodzą za to popularne niegdyś napędy taśmowe.

Ciekawa opcją, jest zapis kopii zapasowych w Internecie. Usługę taką oferują rożne serwisy, najczęściej związane z danym programem do robienia kopii (na przykład Cobian Backup).

Magazyn w sieci

Dobrym miejscem na przechowywanie kopii zapasowych są NASy - pamięci dyskowe podłączane bezpośrednio do sieci komputerowej. Gwarantują one dużą pojemność i szybki dostęp do danych. Ponadto można je często skonfigurować w formie macierzy RAID co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zapisanych na nich informacji.

Rodzaje kopii zapasowych

Pełna - polega na zarchiwizowaniu wszystkich przeznaczonych do skopiowania danych. Jej tworzenie trwa najdłużej z tego względu, że za każdym razem archiwizowane są wszystkie pliki.

Różnicowa - archiwizowane są jedynie nowe bądź zmodyfikowane dane. Wymaga wcześniejszego utworzenia kopii pełnej bądź przyrostowej. Zawartość każdej kolejnej kopii różnicowej tworzona jest po porównaniu danych z ich zawartością. Aby odzyskać dane potrzebna jest ostatnia kopia pełna i ostatnia różnicowa.

Przyrostowa - polega na kopiowaniu plików zmodyfikowanych od czasu utworzenia poprzedniej kopii przyrostowej. Pierwsza kopia przyrostowa tworzona jest po porównaniu danych z kopią pełną. Do odtworzenia informacji niezbędna jest pierwsza kopia pełna oraz wszystkie kolejne kopie przyrostowe.

Bezpieczny rajd

Bezpieczeństwo danych można zwiększyć stosując macierze dyskowe. Praktycznie każda wersja RAID (oprócz RAID 0) ma mechanizmy zwiększające odporność na awarie. Polegają one na tworzeniu kopii lustrzanej (RAID 1), podziałowi danych na części (paski) i podziałowi z zapisem parzystości. Kontrolery RAID wbudowane są dziś praktycznie w każdą płytę główną.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)