Konopie mogą okazać się lepsze niż grafen

Konopie mogą okazać się lepsze niż grafen17.08.2014 16:27
Konopie mogą okazać się lepsze niż grafen
Źródło zdjęć: © chip.pl

Doktor David Mitlin z Uniwersytetu Clarksona i jego zespół badawczy od lat zajmują się poszukiwaniem tańszych alternatyw dla obecnych technologii z wykorzystaniem biomasy. Tym razem trafili w dziesiątkę.

Konopie to nie tylko "trawka" stosowana w medycynie i jako rekreacyjna używka. Zanim uprawa tych roślin została zakazana, odgrywały one znaczną rolę w przemyśle. Już niedługo może okazać się, że znów staną się ogromnie użyteczne. Jak udowodnił zespół Mitlina w publikacji w ACS Nano, z włókien konopii, które do tej pory uznawane były za odpady można wyprodukować nadprzewodniki, które swoimi właściwościami dorównują grafenowi.

Mitlin opracował metodę, dzięki której za pomocą hydrotermalnej syntezy usuwa się z konopnych włókien ligninę i hemicelulozy, dzięki czemu z włókien konopii tworzy się dwuwymiarowa nanostruktura, która składa się z pozostałych po syntezie atomów węgla. Brzmi znajomo? Opis rzeczywiście pasuje do grafenu. Zaletą tworzenia nadprzewodników z włókien konopii, dzięki której mogą stać się one popularniejsze od grafenu, jest koszt ich produkcji. Mitlin twierdzi, że jest on kilkaset razy mniejszy w porównaniu do kosztu produkcji grafenu. Moda na konopie hodowane przemysłowo może już niebawem powrócić...

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Następca Windows 8.1 już pod koniec września

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)