Koniec z uciążliwym badaniem. "Łatka" sama zmierzy ciśnienie

Badanie ciśnienia jest jednym z najczęstszych, przeprowadzanych nie tylko przez lekarzy i pielęgniarki, ale też przez nas samych. Używanie zarówno tradycyjnych ciśnieniomierzy, pompowanych ręcznie, jak i automatycznych jest bardzo uciążliwe. Naukowcy postanowili ułatwić to zadanie.

Koniec z uciążliwym badaniem. "Łatka" sama zmierzy ciśnienie
Źródło zdjęć: © University of San Diego | CHONGHE WANG / SHENG XU
Arkadiusz Stando

26.09.2018 | aktual.: 26.09.2018 10:23

Jeśli kiedykolwiek musieliście mierzyć ciśnienie kilka razy dziennie, to zapewne wiecie, że nie należy to do najprzyjemniejszych czynności. Być może wkrótce wystarczy mały kawałek syntetycznej łatki, umieszczonej na skórze, aby nieprzerwanie monitorować ciśnienie krwi.

Sheng Xu i jego zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, pracują nad łatą, która może stale mierzyć centralne ciśnienie krwi człowieka w aorcie. Ich wynalazek pozwoli nie tylko stale monitorować ciśnienie, ale także pozwoli monitorować stan ważnych narządów takich jak wątroba, serce, płuca czy mózg.

Obraz
© University of San Diego | CHONGHE WANG / SHENG XU

Plaster jest wykonany z elastomeru silikonowego. Mierzy ciśnienie krwi poprzez emitowanie fal ultradźwiękowych, które przenikają przez skórę, a następnie odbijają się od tkanki i krwi człowieka. Kiedy wracają z powrotem do czujnika, a następnie przesyłane zostają do komputera, który poprzez ich analizę dokonuje wyliczeń.

Łatka jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. A więc pacjenci mogą mieć je zainstalowane bez przerwy, a lekarze mogliby mieć stały podgląd na ich stan zdrowia, nawet kiedy przebywali by w domu. Plaster nie jest wszczepiany do wnętrza ciała, a więc nie powoduje ryzyka żadnych infekcji. Może być umieszczany w różnych częściach ciała.

Badania opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature Biomedical Engineering.

wiadomościbadaniaciśnienie krwi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)