Koniec z podrabianiem pieniędzy. Niewidzialne kody zabezpieczą banknoty
Badacze z USA opracowali niewidoczne gołym okiem kody szybkiego rozpoznawania QR. Zbudowane na bazie atramentów złożonych z fluoryzujących w podczerwieni nanocząsteczek, nowe kody QR mogą stanowić pomocniczy element zabezpieczania banknotów - poinformował New Scientist.
13.09.2012 15:37
Kody szybkiego rozpoznawania QR zostały w ciągu ostatnich kilku lat szybko zaadaptowane przez rynek –. występują w reklamach, materiałach promocyjnych informacjach czy bezpośrednich oznaczeniach produktów. Te kwadratowe, wielowymiarowe niewielkie obiekty graficzne są szybko identyfikowane przez czytniki, aplikacje smartfonów i urządzeń przenośnych. Umożliwiają szybką identyfikację produktu oraz odczytanie informacji o nim.
Zespół naukowców z South Dakota School of Mines and Technology pod kierownictwem dr Jeevana Merugi postanowiła zaadaptować je do zabezpieczenia cennych obiektów i papierów wartościowych, jak banknoty.
Badacze stworzyli najpierw kod tego typu przy pomocy zwykłego oprogramowania do konstruowania kodów QR. Następnie dokonali konwersji pliku z kodem na plik możliwy do wydruku na wyspecjalizowanej drukarce atramentowej. Do wydruku kodów zastosowali sporządzony przez siebie atrament z nanocząstek fluoryzującego zielonego i niebieskiego barwnika. W ten sposób pole z kodem stało się niewidoczne dla nieuzbrojonego oka, natomiast czytelne w promieniach podczerwonych. Może je odczytać czytnik działający na zasadzie podczerwieni, ale i smartfon, w którego przypadku wrażliwość na światło układu CMOS jest inna niż ludzkiego oka.
Proces przygotowania kodu przy technice zastosowanej przez naukowców z South Dakota School of Mines and Technology zajmuje 1,5 godziny, jednak w przypadku komercjalizacji i zbudowania linii do takiej personalizacji i zabezpieczania produktu przy pomocy kodu QR jego czas spadnie do 1. minut.
Prof. Meruga twierdzi iż można wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed podrobieniem takiego kodu np. w postaci zróżnicowania koncentracji nanocząstek. Nowe kody QR mogą być używane do dodatkowego zabezpieczenia banknotów . Jak twierdzą uczeni zróżnicowanie koncentracji nanocząstek i zmniejszenie rozmiarów kodu przy jego praktycznej nieczytelności dla ludzkiego oka może stanowić ogromną trudność dla fałszerzy pieniędzy.