Koniec tradycyjnych zakupów, świątecznych prezentów szukamy w internecie

Koniec tradycyjnych zakupów, świątecznych prezentów szukamy w internecie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

14.12.2010 13:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

69 proc. ankietowanych Polaków planuje w tym roku zakup prezentów świątecznych przez internet - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Symantec. Zakupy online są dla nas przede wszystkim szybsze i tańsze. Polacy chętnie wydają pieniądze w sieci, jednak co piąty przyznaje, że został okradziony podczas zakupów w internecie

Wśród celów zakupowych przed świętami ankietowani najczęściej wymieniają: kosmetyki (6. proc.), książki (54 proc.) oraz zabawki (49 proc.). Jednak niemal co trzeci z badanych zadeklarował, że planuje kupić elektronikę użytkową (telefon, komputer osobisty, tablet lub czytnik e-booków).

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Plany zakupowe różnią się w zależności od płci respondentów, np. zakup elektroniki deklaruje 3. proc. mężczyzn i tylko 22 proc. kobiet. W przypadku mężczyzn znaczenie ma również wiek - panowie po 34. roku życia są mniej zainteresowani prezentami "gadżetowymi". Wśród kobiet znaczenie ma także stan cywilny - osoby w związkach częściej planują tego typu zakupy, prawdopodobnie dla swoich partnerów.

Jak wynika z badania, internet stał się w Polsce podstawowym źródłem poszukiwania świątecznych prezentów. W sposób tradycyjny chętniej kupujemy jedynie: biżuterię, kosmetyki, odzież i obuwie oraz artykuły spożywcze. Ankietowani uważają, że zakupy online to przede wszystkim oszczędność czasu (9. proc.), pieniędzy (94 proc.) i większa dostępność produktów (90 proc.). Zdecydowanie najchętniej kupujemy na portalach aukcyjnych (47 proc.). Przewagą zakupów tradycyjnych jest za to według respondentów lepsze doradztwo (83 proc.) i większa ekskluzywność produktów (51 proc.).

Wśród powodów, które powstrzymałyby ich przed zakupami w sieci, respondenci zwracają uwagę na chęć obejrzenia i wypróbowania produktu (4. proc.) oraz obawy o proces dostarczenia produktu pocztą lub firmą kurierską (42 proc.). Co trzeci z nich boi się, że może stać się ofiarą cyberprzestępców, a jego dane mogą zostać wykradzione.

Obawy mają swoje pokrycie w faktach, bowiem 2. proc. ankietowanych przyznaje, że doświadczyło działalności przestępczej podczas zakupów online. Najczęściej zdarza się, że kupujący nie otrzymuje produktów, za które już zapłacił. - "Polacy chętnie kupują online, ale zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na przykład podają dane kart kredytowych w niezaszyfrowanych formularzach sklepów internetowych lub przesyłają je poprzez e-mail" - podkreśla Paweł Reszczyński. Z drugiej strony, aż 30 proc. badanych przyznało, że zostało okradzionych w czasie tradycyjnych zakupów.

W tym roku ankietowani planują wydać na prezenty świątecznie średnio 523 zł. Suma wzrasta do 850 zł, jeżeli weźmiemy pod uwagę osoby planujące zakup elektroniki użytkowej. Badani, którzy nie zadeklarowali takich planów, wydadzą przeciętnie 408 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)