Koniec świata odwołany. Asteroida ledwo minęła Ziemię z prędkością ponad 36 tys. km/h
Naukowcy NASA okryli potencjalnie niebezpieczną asteroidę 2019 QY5 29 sierpnia, na kilka dni przed tym, jak minęła Ziemię z prędkością ponad 36 tys. km/h. Czy asteroida stanowi zagrożenie w bliskiej przyszłości?
Szeroka na 40 metrów asteroida została zauważona przez naukowców 29 sierpnia, na dwa dni przed tym, jak minęła Ziemię w odległości ok. 48 mln km. To nie pierwszy przypadek, kiedy naukowcy bardzo późno wykrywają potencjalnie niebezpieczną dla naszej planety asteroidę, ale na szczęście tym razem kosmiczna skała nie stanowiła zagrożenia.
Asteroida 2019 QY5 została sklasyfikowana do grupy NEO, czyli do grupy ciał niebieskich, których orbity przechodzą blisko Ziemi. Większość z asteroid NEO nie jest na kursie kolizyjnym z naszą planetą, ale ich nieduża odległość względem Ziemi, pozwala na prowadzenie na nich badań.
Czy asteroida 2019 QY5 zagraża Ziemi? Na szczęście nie. Jak wynika z obserwacji naukowców, orbita kosmicznej skały zbliża się do ziemskiej, ale jej nie przecina. To klasyfikuje asteroidę do grupy Amor. W przeciwieństwie do planetoid grupy Apollo i Atena, ciałom niebieskim grupy Amor nie zdarza się przecinać ziemskiej orbity, co znacznie minimalizuje ryzyko zderzenia.
Przypominamy, że asteroida 2019 QY5 nie jest jedyną, która w ostatnim czasie minęła Ziemię. Kilka dni temu również inna, nowo odkryta planetoida znalazła się bardzo blisko naszej planety. NASA i ESA nieustannie monitorują ruch asteroid w celu jak najwcześniejszego wykrycia potencjalnego zagrożenia. Europejska Agencja Kosmiczna pracuje również nad planem ewakuacji w razie zderzenia.