Koniec kopiowania DVD?

Koniec kopiowania DVD?

22.06.2007 15:30

Amerykańska organizacja DVD CCA ( DVD Copy Control Association ) planuje wprowadzenie poprawki do licencji DVD, która ma zablokować możliwość kopiowania płyt DVD - donosi serwis PC Magazine. Jeśli poprawka ta zostanie przeforsowana, producenci urządzeń i aplikacji obsługujących filmy DVD nie będą mogli wyposażać ich w opcję kopiowania nośników.

Dodatkowo, poprawka zakazywałaby tworzenia tzw. obrazów płyt DVD - w skrócie rzecz ujmując, organizacja chce, aby użytkownik mógł odtworzyć film z DVD tylko jeśli umieści w czytniku oryginalny krążek z filmem.

Wniosek taki został zgłoszony przez kilka firm, wchodzących w skład DVD CCA - wytwórnie filmowe Warner i Walt Disney Studios oraz koncerny Intel, Hewlett-Packard, Toshiba i Pioneer Electronics. Do publicznej wiadomości podał go Michael Malcolm, szef firmy Kaleidescape Systems, od kilkunastu miesięcy pozostającej w sporze z DVD CCA.

Malcolm twierdzi, że poprawka ta skierowana jest przeciwko jego firmie. Przypomnijmy: Kaleidescape produkuje cyfrowe serwery multimedialne wyposażone w twarde dyski, na które użytkownik może skopiować wszystkie swoje filmy DVD. Przedstawiciele DVD CCA twierdzą, że wyposażenie urządzenia w taką funkcję jest złamaniem licencji udzielonej przez organizację firmie ( bowiem wymaga to złamania zabezpieczeń wykorzystywanych na płycie ) - jednak szef Kaleidescape cały czas utrzymuje, że nigdzie w treści licencji postępowanie takie nie jest zabronione.

Poprawka będzie teraz rozpatrywana przez DVD CCA - jeśli organizacja ją zaakceptuje, nowa licencja zacznie obowiązywać w przyszłym roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)