Komputery przewidują przestępstwa w Los Angeles
05.07.2012 13:12, aktual.: 05.07.2012 14:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Komputery mogą być dokładniejsze niż analitycy policyjni w przewidywaniu rejonów miast, w których wystąpi nasilenie przestępczości. Naukowcy z USA opracowali oprogramowanie oparte na zasadzie sieci neuronowych, które ułatwia wykrywanie przyszłych „rejonów zbrodni” – poinformował magazyn "Technology Review".
Naukowcy z Santa Clara University i University of California (UCLA), pracujący dla firmy technologicznej PredPol stworzyli oprogramowanie działające na zasadzie sieci neuronowych, a więc zdolne do samouczenia, które potrafi analizować przestępczość w Los Angeles i tworzy mapę przypuszczalnych rejonów występowania przestępstw.
Dane wejściowe są bardzo proste –. raporty dotyczące aktywności przestępczej i aktów kryminalnych z różnych regionów, zawierające także określenie czasu ich popełnienia. Algorytm przetwarzający te dane został opracowany na podstawie studiów socjologicznych i psychologicznych dotyczących aktywności przestępczej i postrzegania przez przestępców „swoich” rejonów działania.
System informatyczny, oparty na tym oprogramowaniu, tworzy mapy, na których znajdują się czerwone kwadraty o boku 152,4m. Kwadraty te wyznaczają obszary o podwyższonym ryzyku aktywności kryminalnej, z podziałem na rodzaje przestępstw –. napady, kradzieże i włamania do samochodów. Mapy te są opracowywane na podstawie analizy aktywności kryminalnej w danym rejonie w ciągu ostatnich kilku lat i przyporządkowane policyjnym raportom, aby na ich podstawie określić czasową możliwość występowania poszczególnych typów przestępstw. Wydrukowane mapy rozdawane są następnie załogom wozów patrolowych, aby wiedziały, na jakie obszary mają zwracać szczególną uwagę i czego mogą się w trakcie patrolu spodziewać.
Jak powiedział współtwórca systemu, dr Jeff Brantinghama, antropolog z UCLA, prawdziwym wyzwaniem dla twórców oprogramowania było zrównoważenie wzorców poszczególnych typów zbrodni i możliwego czasu ich popełniania. W budowie algorytmu, który to umożliwiał, wykorzystano raporty z dokładnym określeniem przypuszczalnego czasu popełniania przestępstwa.
Oprogramowanie testowane w regonie Foothill w Los Angeles, gdzie na obszarze 120 km kw. zamieszkanym przez 200 tys. osób, było dwa razy dokładniejsze w przewidywaniu rejonów popełniania przestępstw niż doświadczeni policyjni analitycy i jego zastosowanie zmniejszyło o 25 proc. liczbę przestępstw przeciwko własności. Jak powiedział "Technology Review" kapitan z jednostki policyjnej w Foothill, Sean Malinowski, skoncentrowano szczególną uwagę na rejonach podwyższonego ryzyka. – _ Często, aby specyfikować aktywność przestępców wystarczyło, iż dostrzegli wzmożony ruch patroli policyjnych i rozmowy policjantów z mieszkańcami _ –. dodał.
Dla sprawdzenia oprogramowania przeprowadzono także testy wsteczne na podstawie danych archiwalnych. Jak się okazało, dla losowo wybranych rejonów przewidywało ono aktywność przestępców między listopadem 201. a kwietniem 2012 trzykrotnie dokładniej niż analitycy policyjni.
Dodatkowym plusem nowego systemu wykrywania i zapobiegania przestępczości, opartego na oprogramowaniu, jest fakt, że dzięki niemu policja, zamiast obsługiwać miejsca popełnienia przestępstw, może więcej czasu spędzać na patrolach i w ten sposób przeciwdziałać aktywności bandytów także w innych rejonach miasta.