Komputery Apple atakowane przez groźny wirus

Komputery Apple atakowane przez groźny wirus
Źródło zdjęć: © chip.pl

02.11.2011 16:43, aktual.: 03.11.2011 09:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci pojawił się nowy wirus dla systemu Mac OS X, który wykorzystuje moc obliczeniową komputera do produkcji Bitcoins, czyli wirtualnej waluty.

Złośnik wykorzystuje kartę graficzną zainfekowanego komputera do produkcji wirtualnej waluty. Można go napotkać pobierając oprogramowanie z sieci BitTorrent. I to „prawdziwe”, działające oprogramowanie, do którego wirus jest tylko doczepiony.

- Ten złośliwy program jest złożony i wykonuje wiele operacji –. twierdzi firma Intego zajmująca się cyberbezpieczeństwem. – To połączenie kilku rodzajów złośliwego oprogramowania: jest to trojan, bo ukrywa się w innych aplikacjach, jest to backdoor, bo otwiera porty i przyjmuje polecenia z innych serwerów i jest to złodziej, bo kradnie dane i wirtualne pieniądze i wreszcie jest to spyware, bo wysyła dane prywatne osobom niepożądanym – dodaje Intego.

Złośnik instaluje niegroźną aplikację DiabloMiner, która służy do produkcji monet Bitcoin, a następnie przesyła je swoim twórcom. Do tego celu wykorzystuje moc karty graficznej, przez co komputer działa zauważalnie wolniej. Dodatkowo, wykonuje zrzuty ekranu z komputera użytkownika a także rejestruje loginy, hasła i historię przeglądania Safari, które również wysyła swoim twórcom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)