Komputer: przeanalizowałem twoją narzeczoną. Jest brzydka

Komputer: przeanalizowałem twoją narzeczoną. Jest brzydka
Źródło zdjęć: © IDG

06.04.2008 09:00, aktual.: 11.04.2008 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

TAU School of Computer Sciences to znana na całym świecie szkoła wyższa, na której umiejętnie łączy się elementy nauk społecznych, psychologii i programowania. Jej absolwent, Amit Kagian, właśnie wytrenował komputer, by na podstawie zdjęcia rozpoznawał atrakcyjność kobiecej twarzy.

Jak mówi sam naukowiec, dotychczas maszyny potrafiły jedynie podawać różnicę między kobietą a mężczyzną czy, ewentualnie, rozpoznawać mimikę ( ale patrz też artykuł "Zrób się na bóstwo kilkoma kliknięciami - http://www.pcworld.pl/news/97639.html" ). Stworzona przez Kagiana sztuczna inteligencja umie więcej.

Komputer był szkolony w oparciu o analizę 100 zdjęć różnych kobiet, które uprzednio w skali od 1 do 7 oceniali ludzie. W oprogramowaniu uwzględniono również takie cechy, jak symetryczność twarzy, gładkość skóry i kolor włosów. Z czasem okazało się, że prezentowane przez sztuczną inteligencję wyniki badań nowych zdjęć są bardzo zbliżone do ocen ludzkich: sprzęt potrafił odróżnić kobiety ładne od... ładniejszych.

Oczywiście nie chodzi wyłącznie o próżność - software Kagiana może w przyszłości pomóc chirurgom plastycznym oraz programistom potrzebującym wydajnych algorytmów rozpoznawania twarzy.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także