Komputer: przeanalizowałem twoją narzeczoną. Jest brzydka

Komputer: przeanalizowałem twoją narzeczoną. Jest brzydka

Komputer: przeanalizowałem twoją narzeczoną. Jest brzydka
Źródło zdjęć: © IDG
06.04.2008 09:00, aktualizacja: 11.04.2008 15:54

TAU School of Computer Sciences to znana na całym świecie szkoła wyższa, na której umiejętnie łączy się elementy nauk społecznych, psychologii i programowania. Jej absolwent, Amit Kagian, właśnie wytrenował komputer, by na podstawie zdjęcia rozpoznawał atrakcyjność kobiecej twarzy.

Jak mówi sam naukowiec, dotychczas maszyny potrafiły jedynie podawać różnicę między kobietą a mężczyzną czy, ewentualnie, rozpoznawać mimikę ( ale patrz też artykuł "Zrób się na bóstwo kilkoma kliknięciami - http://www.pcworld.pl/news/97639.html" ). Stworzona przez Kagiana sztuczna inteligencja umie więcej.

Komputer był szkolony w oparciu o analizę 100 zdjęć różnych kobiet, które uprzednio w skali od 1 do 7 oceniali ludzie. W oprogramowaniu uwzględniono również takie cechy, jak symetryczność twarzy, gładkość skóry i kolor włosów. Z czasem okazało się, że prezentowane przez sztuczną inteligencję wyniki badań nowych zdjęć są bardzo zbliżone do ocen ludzkich: sprzęt potrafił odróżnić kobiety ładne od... ładniejszych.

Oczywiście nie chodzi wyłącznie o próżność - software Kagiana może w przyszłości pomóc chirurgom plastycznym oraz programistom potrzebującym wydajnych algorytmów rozpoznawania twarzy.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)