Komputer pomoże walczyć z bólem pleców

Komputer pomoże walczyć z bólem pleców

Komputer pomoże walczyć z bólem pleców
Źródło zdjęć: © Jupiter Images
03.09.2010 14:56, aktualizacja: 03.09.2010 15:11

Naukowcy z wiedeńskiego Uniwersytetu Technicznego opracowali metodę rozpoznawania przez komputer ruchów ciała i zastosowali ją do programu ćwiczeń pomagających np. w walce z bólem pleców - informuje w czwartek "Der Standard".

Ruchy poddawanego rehabilitacji pacjenta są transponowane na postać widoczną na ekranie komputera. Jest to możliwe dzięki ośmiu kamerom, śledzącym w czasie rzeczywistym - z prędkością 6. klatek na sekundę - ruchy człowieka ubranego w specjalny kombinezon. Każda z tych kamer jest wyposażona w źródło promieniowania podczerwonego. Wiązki podczerwieni, odbite od wybranych punktów kombinezonu, są przez kamery rejestrowane, a komputer przetwarza uzyskane w ten sposób dane na postać widoczną na ekranie.

We współpracy z duńską firmą zajmującą się oprogramowaniem komputerowym przygotowano specjalne zestawy ćwiczeń, umożliwiające zwalczanie konkretnych dolegliwości. Jedno z takich ćwiczeń polega na wirtualnej wspinaczce postaci widocznej na ekranie. Pacjent uaktywnia w ten sposób konkretne grupy mięśni i stawy w sposób określony przez rehabilitanta.

Pierwsze próby z pacjentami przebiegły pomyślnie. Jesienią cały system ma zostać zainstalowany w jednym z ośrodków rehabilitacyjnych w Holandii. Projekt sponsoruje Unia Europejska.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)