Komputer i internet dla niewidomych od niewidomego informatyka

Komputer i internet dla niewidomych od niewidomego informatyka

Komputer i internet dla niewidomych od niewidomego informatyka
11.10.2010 13:44

James Teh, niewidomy absolwent australijskiego Queensland University of Technology (QUT), razem ze swoim partnerem biznesowym opracowali program, który pozwala osobom niewidomym korzystać z dowolnego komputera - poinformowano na stronie internetowej uczelni. Program jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich

"Osoba widząca może korzystać z każdego komputera, przy którym zasiądzie" - mówi Teh. Niewidzący nie mieli takiej możliwości.

"Żyjemy w erze informacji i wszystko można teraz znaleźć w internecie. Dostęp do komputera dla ludzi niewidzących lub z upośledzeniem widzenia jest niezmiernie ważny, stąd postanowiliśmy udostępnić nasze oprogramowanie za darmo" - kontynuuje.

Do tej pory osoby niewidzące mogły skorzystać ze "screen reader'a", czyli oprogramowania, które przetwarzało wyświetlane na ekranie monitora komputerowego słowa na syntetyczny głos. Niestety tego rodzaju rozwiązanie kosztowało ok. 100. dolarów i nie każdego było na nie stać.

Program Teha, który nazywa się NonVisual Desktop Access (NVDA) odczytuje syntetycznym głosem słowa, przez które przejeżdża kursor oraz przekłada je na język Braille'a. Dodatkowo, kiedy mysz jest przesuwana w górę i dół ekranu monitora, wysoki lub niski dźwięk informuje o położeniu kursora.

Jak podano na stronie projektu: http://www.nvda-project.org/, do tej pory NVDA zostało przetłumaczone na 2. języków, bezpłatnie przez ochotników, między innymi na język polski. Oprogramowanie ściągano już 50.000 razy.

Program można skopiować na pendrive'a i wgrać do dowolnego komputera PC z systemem Windows. Ważne, aby pobrać go razem z licencją.

James Teh i Michael Curran pracowali nad swoim projektem od 200. roku, przez dwa lata bez żadnego wynagrodzenia. W 2008 r. Mozilla zaoferowała częściowe finansowanie, co pozwoliło Tehowi porzucić swoją pracę i skupić się w pełni nad NVDA.

W przyszłości wynalazcy chcą pracować nad opcją ekranu dotykowego dla niewidomych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)