Komputer działa wolno? Dzięki tym radom go przyśpieszysz. I to za darmo
19.03.2017 14:33
Wyłącz programy uruchamiające się przy starcie komputera. Działając w tle zajmują pamięć RAM, a możliwe, że wielu z nich i tak nie używasz na co dzień.
W Windows 10 otwórz Menedżera Zadań i przejdź do zakładki „Uruchamianie”. Tutaj możesz sprawdzić, które programy uruchamiają się razem z systemem i je wyłączyć. Jeśli nie znasz roli danego programu, wyszukaj go w Google. Jeśli widzisz jakiś program, którego w ogóle nie używasz najlepiej całkiem go odinstaluj.
W Windows 7 wciśnij klawisz „Windows” i R i wpisz msconfig i przejdź do zakładki „Uruchamianie”.
Odinstaluj nieużywane programy
Jest to zwłaszcza istotne w nowych laptopach. Producenci bardzo chętnie instalują swoje programy, które najczęściej są nieprzydatne, a jedynie zajmują miejsce na dysku. W Windows 10 przejdź do Ustawienia > System > Aplikacje i funkcje. W Windows 7: Start > Panel sterowania > Programy i funkcje.
Zwiększ miejsce na dysku
Chociaż ilość wolnego miejsca na dysku nie wpływa mocno na prędkość działania komputera, to trzeba unikać sytuacji gdy na dysku C brakuje miejsca. Różne programy korzystają z tego dysku do zapisywania plików tymczasowych, więc dobrze jest tam mieć przynajmniej 1 GB wolnego miejsca.
Wyłącz efekty graficzne
Efekty takie jak animacje paska zadań czy cienie pod oknami może i wyglądają ciekawie, ale także obciążają procesor. A do używania komputera bez nich można się bardzo szybko przyzwyczaić.
W tym celu wciśnij przycisk „Windows” i R i wpisz sysdm.cpl, następnie przejdź do zakładki „Zaawansowane” i kliknij przycisk „Ustawienia”. W menu, które się wyświetli możesz włączać i wyłączać efekty graficzne .
Wyczyść (fizycznie) komputer
Czasem powodem wolnego działania komputera może być jego przegrzewanie się na skutek brudnego wentylatora i radiatora. Jeśli nie czyściłeś swojej maszyny od momentu zakupu, to zdziwisz się jak grubą warstwą zaschniętego kurzu pokryte jest wnętrze komputera. Jeśli masz laptopa to zanim zaczniesz go rozkręcać znajdź dokładny opis jak zrobić to bezpiecznie lub zwróć się do specjalisty z serwisu. Komputer stacjonarny łatwo wyczyścisz po otworzeniu obudowy.
Zrób reinstalację systemu
Jeśli twój komputer zupełnie odmawia posłuszeństwa i żadne porady nie skutkują, to najskuteczniejszym (a czasem też i najszybszym) sposobem jest zrobienie reinstalacji systemu. Pamiętaj, aby wcześnie zapisać na dysku zewnętrznym lub w chmurze ważne dokumenty.
Pozbądź się wirusów i programów szpiegujących
One też obciążają twój komputer (a dodatkowo mogą wyrządzić spore szkody). W internecie dostępnych jest wiele darmowych programów antywirusowych (np. Malwarebytes), z których możesz skorzystać. Oprócz tego warto też zadbać o ochronę „na żywo” komputera. Jeśli nie chcesz instalować kolejnego programu antywirusowego to Windows Defender jest całkiem dobrym rozwiązaniem.
Zrób defragmentację dysku
Tak wiem, że każdy mówi o tym, że defragmentację trzeba robić często a i tak nikt jej nie robi. Co nie zmienia faktu, że zdefragmentowany dysk działa szybciej. Zresztą nie musisz przecież patrzeć jak postępuje proces, możesz odpalić go przed wyjściem do pracy lub w nocy.
Zrestartuj komputer
Niektórzy prawie nigdy nie wyłączają komputera. Jeśli jednak nie mamy na naszej maszynie ustawionego ważnego serwera to powinniśmy zrestartować go co najmniej raz dziennie. Oprócz tego, że wyczyścimy tym pamięć podręczną, to pozwolimy również na instalację ważnych aktualizacji.