Kombinezon Neila Armstronga trafił na aukcję. Cena wydaje się śmieszna

Kombinezon Neila Armstronga trafił na aukcję. Cena wydaje się śmieszna

Kombinezon Neila Armstronga trafił na aukcję. Cena wydaje się śmieszna
Źródło zdjęć: © NASA on The Commons
Arkadiusz Stando
15.10.2018 09:46, aktualizacja: 15.10.2018 10:20

Jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Neil Armstrong jest ikoną i legendą kosmonautyki. Wiele z historycznych przedmiotów astronauty trafiło na aukcję, a teraz można kupić jeden z jego kombinezonów lotniczych.

Rodzina Neila Armstronga od lat wystawia na aukcje rzeczy związane z kosmiczną historią astronauty. Aktualnie na portalu "Heritage Auctions" do sprzedaży trafiło około 3000 przedmiotów z rodzinnej kolekcji. Większość z nich to drobiazgi, takie jak legitymacje, naszywki z misji Apollo czy plakaty.

Ale pośród sprzedawanych przedmiotów znalazł się także prawdziwy rarytas. Jeden z kombinezonów lotniczych, pochodzących z projektu Gemini. Była to druga misja kosmiczna NASA, odbywająca się pomiędzy Merkury i Apollo. Neil Armstrong był wówczas dowódcą statku Gemini-8, ubrany w kombinezon, który właśnie trafił na aukcję. Aktualna oferta to zaledwie... 10 tysięcy dolarów. Ale z pewnością sprzeda się za znacznie większe pieniądze.

Gemini-8 jednocześnie była udaną i pechową misją. To pierwszy raz w historii NASA, gdy doszło do poważnej awarii statku kosmicznego. Celem misji było dokowanie Gemini do drugiego wysłanego obiektu - bezzałogowego statku Agena. Przebieg misji był bardzo udany, aż do kilku minut po dokowaniu. Statki nagle zaczęły się obracać, a astronauci zauważyli, że mają niewiele paliwa. Ogłoszono awaryjny powrót Gemini-8.

To pierwszy raz w historii NASA, gdy podczas lotu w kosmos życie astronautów było zagrożone. Na szczęście awaryjne lądowanie udało się, a nikomu nic się nie stało.

Dziś ponad 3000 przedmiotów powiązanych z misjami Gemini-8 oraz Apollo-11 trafiło na sprzedaż. Wiele podobnych egzemplarzy rodzina Armstronga przekazywała w celach charytatywnych, czy jako eksponaty muzealne. W ubiegłym roku na aukcję trafiła także sakwa, w której Armstrong zebrał pył księżycowy. Co ciekawe, sprzedaż czegokolwiek pochodzącego z Księżyca jest całkowicie zabroniona. Torbę sprzedano za ponad 1,8 miliona dolarów.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!**

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)