Komary, które zabiją komary. Bill Gates stworzy destrukcyjny gatunek

Komary, które zabiją komary. Bill Gates stworzy destrukcyjny gatunek
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Natnarong
Arkadiusz Stando

26.06.2018 15:14, aktual.: 26.06.2018 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Założyciel Microsoftu, Bill Gates jest znany z przekazywania pieniędzy na szczytne cele. Wydał już łącznie setki milionów na leczenie malarii, szczepionkę na HIV a nawet 1,8 mld dol. na walkę z chorobą Heinego-Medina. Teraz dorzuca kolejne 4 miliony do puli walki z malarią.

4 miliony dolarów, które Gates przeznaczy na nowy projekt, mają na lata wyeliminować zachorowania na malarię. Wystarczy pozbyć się źródła roznoszącego chorobę - komarów. W tym celu miliarder zlecił firmie Oxitec genetyczne zmodyfikowanie komarów, tak, aby nosiły śmiercionośny gen. Ma to zastopować rozwój komarów w brutalny sposób - będą przedwcześnie umierać.

Przez komary rocznie ginie średnio 830 tys. osób. Prawie połowa ofiar to zgony powodowane zachorowaniem na malarię, którą przenoszą komarzyce. Z tego względu wybicie komarów jest priorytetem jeśli chodzi o walkę z chorobą. Komarzyce zaczynają kąsać dopiero, gdy staną się dorosłe, dlatego gen przenoszony przez komary ma zabijać jeszcze wczesne stadium rozwoju komara.

Oxitec już niegdyś przeprowadził podobną operację. Projekt "Friendly Mosquitos" miał zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa Zika. Naukowcy zmodyfikowali komara tak, aby przekazywał swojemu potomstwu śmiercionośny gen. Projekt został zakończonych sukcesem, udało się zmniejszyć rozprzestrzenianie wirusa o 90 proc.

Bill Gates od lat walczy z chorobami na całym świecie, a szczególnie w Afryce. Dzięki niemu są prowadzone badania nad stworzeniem szczepionki na HIV. Pierwsze testy są aktualnie prowadzone przez firmę J & J. Twórcy mają nadzieję, że szczepionka osiągnie chociaż 50 proc. skuteczności. Oprócz tego, Gates wydaje masę pieniędzy na walkę z malarią.

Źródło: FoxNews

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)