ycipk-4fnncz

Komar tygrysi w Europie. Uważaj na ukąszenia – przenosi śmiertelne choroby

Niebezpieczny komar tygrysi nie atakuje już tylko w Azji, ale także w naszej części Europy. Znany jest przypadek śmiertelnego ukąszenia w Czechach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komar tygrysi w Europie
Komar tygrysi w Europie (Getty Images)
ycipk-4fnncz

Komar tygrysi, który jest także nazywany komarem azjatyckim, może się wkrótce stać realnym zagrożeniem, z którym na co dzień trzeba będzie walczyć także w Polsce. Owad, który dziesiątki lat temu znany był tylko w Azji, trafił do Europy i chociaż na razie wszystko wskazuje na to, że nie zadomowił się tu jeszcze na dobre, w sieci od miesięcy pojawiają się doniesienia o obecności pojedynczych osobników także w naszym kraju.

Ukąszenia to realne zagrożenie. Komary azjatyckie przenoszą bowiem arbowirusy, czyli w praktyce te same choroby, których głównymi nosicielami są kleszcze. Na liście znajduje się między innymi gorączka Zachodniego Nilu, żółta febra czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

ycipk-4fnncz

Niebezpieczeństwo nie jest tylko teoretyczne. Kilka miesięcy temu w Czechach odnotowano pierwszy przypadek śmierci na dengę. Zmarła 72-letnia kobieta, którą wcześniej ukąsił najprawdopodobniej właśnie komar tygrysi. To jeden z owadów przenoszących wirusa powodującego tę tropikalną chorobę.

Jak rozpoznać komara tygrysiego?

Komar tygrysi jest stosunkowo łatwo rozpoznawalny. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza bowiem ubarwieniu: na ciemnym ciele owada znajdują się srebrnobiałe paski. Osobniki osiągają maksymalnie 10 milimetrów długości i są aktywne głównie wczesnym rankiem i wieczorami. Są agresywne – próby odstraszania muzyką mogą się okazać nieskuteczne.

ycipk-4fnncz

Komary tygrysie żywią się nie tylko ludzką krwią, równie chętnie atakują zwierzęta. Co ciekawe, samce komara tygrysiego przystosowane są także do pobierania pokarmu roślinnego.

Polub WP Tech
ycipk-4fnncz
ycipk-4fnncz
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4fnncz