Trwa ładowanie...

Kolejne oszustwa na Facebooku – domy z drewna i weekend w Karpaczu

Dom z drewna oraz weekend w hotelu w Karpaczu – takie nagrody mogli w ten weekend wygrać naiwni użytkownicy Facebooka. Oba konkursy powstały jedynie po to, by od naiwnych użytkowników wyłudzić pieniądze za SMS-y ze specjalnym kodem.
Share
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę głównąŹródło: flickr.com, Fot: Christopher
d462iql

Oszuści, którzy działają na polskim Facebooku chyba cierpią na brak weny twórczej. W miniony weekend trafiliśmy na dwa zrealizowane w podobny sposób konkursy – oszustwa. W jednym można było wygrać tydzień darmowego wypoczynku w ekskluzywnym hotelu w Karpaczu, bądź całkiem sporych rozmiarów drewniany dom.

Fałszywy profil z wynikami fałszywego konkursu Facebook.com
Fałszywy profil z wynikami fałszywego konkursuŹródło: Facebook.com, Fot: Zrzut widoku serwisu Facebook

Aby wygrać jeden z prezentów, w obu przypadkach należało najpierw polubić i skomentować oryginalny post, następnie go udostępnić i czekać na ogłoszenie wyników. Niebawem pojawiał się post ogłaszający zwycięzców i właśnie tutaj pojawiał się haczyk. Zamiast podawać imię i nazwisko zwycięzcy, oszuści wstawiali w treści postu linki, w których były widoczne jedynie numery id kont zwycięzców.

d462iql

Pośród dwóch, fałszywych zapewne kont, trzeci link był tak spreparowany, że nieważne kto w niego kliknął – okazywało się, że jest zwycięzcą. Do odbioru nagrody dzielił już tylko jeden krok – należało pobrać formularz zgłoszeniowy ze specjalnej strony – i tu pojawił się kolejny sygnał, że to oszustwo. Aby pobrać formularz najpierw należało wpisać dwa kody, by je otrzymać należało wysłać SMS, którego koszt to ponad 30 zł.

Do konkursu odniósł się prowadzący profil Hotelu Gołębiowski w Karpaczu na Facebooku.

Niestety, pomimo tak oczywistych sygnałów, jak wysłanie SMS-a, fałszywe profile, czy podejżane linki w treści posta i tak wielu użytkowników Facebooka daje się nabrać na fałszywe konkursy na Facebooku. Na szczęście są sposoby aby sie bronić, jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

*Zobacz też: *
Sytuacje, w których świetnie sprawdzi się notebook 2w1. Pociąg, samolot, a może... własne łóżko?

d462iql

Podziel się opinią

Share
d462iql
d462iql
Więcej tematów