Kolejne oszustwa na Facebooku – domy z drewna i weekend w Karpaczu

Kolejne oszustwa na Facebooku – domy z drewna i weekend w Karpaczu
Źródło zdjęć: © flickr.com | Christopher

27.02.2017 13:25, aktual.: 27.02.2017 16:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dom z drewna oraz weekend w hotelu w Karpaczu – takie nagrody mogli w ten weekend wygrać naiwni użytkownicy Facebooka. Oba konkursy powstały jedynie po to, by od naiwnych użytkowników wyłudzić pieniądze za SMS-y ze specjalnym kodem.

Oszuści, którzy działają na polskim Facebooku chyba cierpią na brak weny twórczej. W miniony weekend trafiliśmy na dwa zrealizowane w podobny sposób konkursy – oszustwa. W jednym można było wygrać tydzień darmowego wypoczynku w ekskluzywnym hotelu w Karpaczu, bądź całkiem sporych rozmiarów drewniany dom.

Obraz
© Facebook.com | Zrzut widoku serwisu Facebook

Aby wygrać jeden z prezentów, w obu przypadkach należało najpierw polubić i skomentować oryginalny post, następnie go udostępnić i czekać na ogłoszenie wyników. Niebawem pojawiał się post ogłaszający zwycięzców i właśnie tutaj pojawiał się haczyk. Zamiast podawać imię i nazwisko zwycięzcy, oszuści wstawiali w treści postu linki, w których były widoczne jedynie numery id kont zwycięzców.

Pośród dwóch, fałszywych zapewne kont, trzeci link był tak spreparowany, że nieważne kto w niego kliknął – okazywało się, że jest zwycięzcą. Do odbioru nagrody dzielił już tylko jeden krok – należało pobrać formularz zgłoszeniowy ze specjalnej strony – i tu pojawił się kolejny sygnał, że to oszustwo. Aby pobrać formularz najpierw należało wpisać dwa kody, by je otrzymać należało wysłać SMS, którego koszt to ponad 30 zł.

Do konkursu odniósł się prowadzący profil Hotelu Gołębiowski w Karpaczu na Facebooku.

Niestety, pomimo tak oczywistych sygnałów, jak wysłanie SMS-a, fałszywe profile, czy podejżane linki w treści posta i tak wielu użytkowników Facebooka daje się nabrać na fałszywe konkursy na Facebooku. Na szczęście są sposoby aby sie bronić, jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)