Kolejna chińska stacja kosmiczna może spaść na Ziemię. Obniżyła orbitę o prawie 100 km

Kolejna chińska stacja kosmiczna może spaść na Ziemię. Obniżyła orbitę o prawie 100 km

Kolejna chińska stacja kosmiczna może spaść na Ziemię. Obniżyła orbitę o prawie 100 km
Źródło zdjęć: © Forum | Wang Yongzhuo/Xinhua
Arkadiusz Stando
21.06.2018 15:00, aktualizacja: 21.06.2018 15:31

Pojawiły się spekulacje, że chińska stacja kosmiczna Tiangong-2 może spadać na Ziemię. Amerykanie zaobserwowali nagłe obniżenie orbity stacji kosmicznej o blisko 100 km.

Kilka miesięcy temu, stacja kosmiczna Tiangong-1 spadła na Ziemię, a jej palące odłamki uderzyły w ocean. Wygląda na to, że podobny scenariusz może czekać Tiangong-2. Taki wniosek można wysnuć z informacji podawanych przez amerykańskie instytucje wojskowe. Według nich, stacja przesunęła się z wysokości 380/368 km na 292/297 km.

Stacja Tiangong-2 została wprowadzona na orbitę Ziemi w 2016 roku. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna wysłała ją, aby przetestować zaawansowane systemy wspomagania życia oraz jako moduł do tankowania. Stacja Tiangong-2 jest zmodyfikowaną wersją Tiangong-1.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna nie wydawała żadnych komunikatów, jakoby miała zamiar deorbitować Tiangong-2. Portal SpaceNews wysłał specjalne zapytanie do Biura Zarządzania Misjami Kosmicznymi w Chinach. Niestety odpowiedzi nie uzyskali.

Serwis poprosił o opinię astrofizyka Jonathana McDowella z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Stwierdził, że obniżenie orbity Tiangong-2 wydaje się być pierwszym krokiem do bezpiecznego pozbycia się jej. Do operacji doszło prawdopodobnie 13 czerwca.

Źródło: SpaceNews

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)