Kobiety chętniej decydują się na kupno nowości – badanie

Smartfony są budowane "pod męskie dłonie"
Smartfony są budowane "pod męskie dłonie"
Źródło zdjęć: © Pixabay

12.10.2020 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według nowych badań przeprowadzonych przez dr. hab. Małgorzatę Karpińską-Krakowiak z Uniwersytetu Łódzkiego, kobiety chętniej niż mężczyźni kupują nowe marki i nowe produkty – podaje Nauka w Polsce PAP. 

– Kobiety kierują się innymi kryteriami w wyborze produktów niż mężczyźni, inaczej przetwarzają informacje o produktach, inaczej reagują na reklamy. Na przykład, kobiety szybciej niż mężczyźni przetwarzają informacje reklamowe, lepiej zapamiętują informacje związane z cenami produktów, sprawniej identyfikują emocje – stwierdziła w rozmowie z PAP Karpińska-Krakowiak. 

Jej motywacją do badań był fakt, że "nie poświęcono dotychczas dużo uwagi pytaniu, czy istnieją znaczące różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w podejściu do nowych marek".

Wyniki badania negują obraz przedstawiający mężczyzn jako chętniej podejmujących ryzyko niż kobiety. 

Kobiety bagatelizowane

Badanie polegało na wykonaniu serii eksperymentów, w których podzielono respondentów na grupy – jedni mieli zapoznać się z materiałami zawierającymi nowe marki, a pozostali z zawierającymi marki znane. Okazało się, że marki nowe były chętniej wybierane przez kobiety niż mężczyzn, niezależnie od kategorii produktu.

Według badaczki dotychczasowy brak wiedzy o preferencjach konsumenckich kobiet jest częścią większej tego rodzaju tendencji. Jej zdaniem istnieje "ogromna luka poznawcza" dotyczącą kobiet także jako pacjentek, turystek oraz przedstawicielek różnych zawodów. 

– Wiele produktów jest dostosowanych do mężczyzn. Smartfony i pianina są budowane na męskie ręce. Także w wielu dziedzinach brakuje danych na temat kobiet, np. w medycynie wiele badań klinicznych jest prowadzonych na próbach skonstruowanych głównie z mężczyzn – wyjaśniła.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)