Tania klimatyzacja do mieszkania? Sposobem na to jest klimatyzator przenośny [Ranking]

Tania klimatyzacja do mieszkania? Sposobem na to jest klimatyzator przenośny [Ranking]

Tania klimatyzacja do mieszkania? Sposobem na to jest klimatyzator przenośny [Ranking]
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
01.07.2019 06:24, aktualizacja: 01.07.2019 12:07

Letnie upały mogą być uciążliwe, a wentylatory nie zawsze radzą sobie wystarczająco dobrze. Nie każdy z nas może również pozwolić sobie na montaż stacjonarnej klimatyzacji. W takim wypadku warto rozważyć zakup klimatyzatora. Podpowiadamy, jaki warto wybrać.

Kiedy wiatrak czy wentylator nie radzi sobie dobrze z obniżeniem temperatury w mieszkaniu, wiele osób rozważa zakup przenośnego klimatyzatora. Tego typu urządzenia są zdecydowanie wydajniejsze, ale aby dopasować odpowiedni model do naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim szukając klimatyzatora należy wziąć pod uwagę parametry techniczne jak:

 • Moc urządzenia – wyższa, zapewni lepszą wydajność w większości warunków
 • Prędkość wentylatora i przepływ powietrza – w wielu urządzeniach są regulowane
 • Poziom hałasu – wyrażony w dB; cichszy klimatyzator zapewni o wiele większy komfort mieszkańcom
 • Współczynnik EER i COP – ten pierwszy określa skuteczność funkcji chłodzenia, drugi – funkcji grzania; latem najważniejszy będzie dla nas wysoki EER, który oznacza, że przy mniejszym poborze energii elektrycznej zostanie uwolnione więcej energii chłodniczej; innymi słowy: wyższy EER i COP oznaczają większą energooszczędność urządzenia, a tym samym jego tańszą eksploatację.

Klimatyzator przenośny – czy warto?

Klimatyzator przenośny to jedna z najtańszych opcji na domową klimatyzację. Jego wydajność będzie zależała zarówno od parametrów urządzenia, jak również wielkości pomieszczenia, które chcemy ochłodzić. Dużą zaletą przenośnych klimatyzatorów jest ich mobilność i łatwość montażu. Wyróżniamy klimatyzatory przenośne monoblokowe oraz typu split – te drugie są mniejsze i wydajniejsze niż modele monoblokowe.

Duża mobilność i niewielkie rozmiary urządzenia przekładają się niestety na wydajność – nie możemy oczekiwać, że klimatyzator przenośny ochłodzi kilka pomieszczeń. Z tego względu polecamy go raczej do mieszkań niż większych domów jednorodzinnych.

Klimatyzator przenośny bez rury – warto?

Klimatyzator przenośny bez rury to tak naprawdę klimator (lub klimatyzer). Niewielkie urządzenie będące połączeniem wentylatora z nawilżaczem powietrza, które chłodzi pomieszczenie przy pomocy wody i specjalnych wkładów chłodzących. Ich wydajność chłodnicza rzadko przekracza 30 metrów kwadratowych, ale są dobrym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń. Klimatory polecają osoby, dla których tradycyjna klimatyzacja za bardzo wysusza powietrze.

Klimatyzacja: ratunek czy zmora? Jedna zasada: góra 5 st. C różnicy

Klimatyzator przenośny – ranking redakcji

Wybraliśmy dla was trzy modele przenośnych klimatyzatorów, które naszym zdaniem są warte polecenia.
Klimatyzator Kalorik ACM 1008

 • Moc: 1357 W
 • Wydajność znamionowa (EER): 3,5 kW
 • Poziom hałasu: 65 dB
Obraz
© Materiały prasowe

To solidny model, który kupimy w sklepach za ok. 1500 zł. Pod kątem wydajności może konkurować z wieloma droższymi od siebie modelami. Cieszy się pozytywnymi opiniami wśród kupujących. Dodatkowym plusem jest bezpieczny dla środowiska czynnik chłodniczy R290, na bazie którego działa klimatyzator. R290 nie wpływa niszcząco na warstwę ozonową i ma znikomy wpływ na efekt cieplarniany.

Klimatyzator Camry CR 7902

 • Moc: 2600 W
 • Wydajność znamionowa (EER): 2,6 kW
 • Poziom hałasu: 65 dB
Obraz
© Materiały prasowe

Ten model kupimy już za ok. 1000 zł i poza chłodzeniem możemy również skorzystać z dodatkowych funkcji nawilżania lub osuszania powietrza. Bardzo popularny model klimatyzatora, który również chwali sobie wielu kupujących. Model Camry oferuje bardzo dobre parametry w przyzwoitej cenie.

Klimatyzator Electrolux EXP34U338HW

 • Moc: brak danych
 • Wydajność znamionowa (EER): 3,4 kW
 • Poziom hałasu: 64 dB
Obraz
© Materiały prasowe

To nowoczesny klimatyzator, który również wykorzystuje czynnik chłodniczy R290. Wyposażony został w szereg dodatkowych funkcji, w tym np. automatyczne dopasowywanie temperatury w pomieszczeniu. Może być zarówno wykorzystywany do ochładzania jak i ogrzewania pomieszczenia. Kupimy go za ok. 1900 zł.

Klimatyzator przenośny – promocje w sklepach

Upały dotarły do Polski, więc nie dziwi poszerzająca się oferta na klimatyzatory i wentylatory w sklepach z elektroniką i RTV. W RTV Euro AGD ruszyła specjalna akcja promocyjna, w której wybrane modele możemy kupić do 50% taniej lub skorzystać z opcji Raty 0%.

Klimatyzatory w Obi lub Castoramie kupimy już od ok. 650 zł, z czego w tym drugim sklepie możemy również rozłożyć zakup na raty 0%. Warto zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ w wielu sklepach nie ma osobnej kategorii dla klimatorów. Są to urządzenia, które kupimy już za ok. 250 zł, ale jak wspomnieliśmy wcześniej, zasada ich działania jest inna niż klimatyzatorów, dlatego warto upewnić się, że kupujemy produkt, który spełnia nasze oczekiwania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)