Klimatyzacja - wady i zalety
Klimatyzacja, jest powszechnym urządzeniem w samochodach. Staję się oczywistym elementem wyposażenia wnętrz. W nowym budownictwie często zakładana jest już na etapie budowy, a wielu zakłada ją w swoich starych domach. Bez wątpienia jest urządzeniem polepszającym nasze samopoczucie w upalne dni. Czy jednak jest niezbędna w naszym klimacie? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom klimatyzacji.
26.07.2013 11:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polska leży w strefie przejściowej, mamy klimat umiarkowany. Lato bywa gorące chociaż daleko nam do południowców. Średnia temperatura w okresie wakacyjnym waha się miedzy 16,5 a 2. stopni Celsjusza. To nie jest rekordowy wynik. Klimatyzacja została stworzona z myślą o dużo cięższych strefach klimatycznych - szczególnie takich z wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza.
Klimatyzacja, czym ona de facto jest? Urządzenie to ma za zadanie utrzymać nie tylko odpowiednie warunki temperaturowe w pomieszczeniu, ale także sanitarne. Co to znaczy? Powinna zadbać o właściwe: ciśnienie, wilgotność, skład chemiczny powietrza i usunąć pyły. Zgodnie z tymi wytycznymi, żadne (poza przemysłowymi urządzeniami) z oferowanych na rynku sprzętów, nie jest de facto klimatyzacją. Są to urządzenia chłodzące, wysuszające powietrze i ewentualnie filtrujące.
Nie ma co dyskutować z bezapelacyjną wygodą temperaturową podczas używania klimatyzatorów. Jednak te urządzenia mają nie tylko zalety - posiadają i wady.
Temperatura i komfort cieplny
Człowiek najlepiej czuje się w przedziale temperaturowym od 2. do 24 stopni Celsjusza. Taka wartość powinna być utrzymywana w pomieszczeniach. Nigdy nie powinniśmy doprowadzać do różnicy temperatur, pomiędzy wnętrzem a otoczeniem naturalnym, większej niż 6 stopni. Po pierwsze organizm może doznać szoku ub po prostu możemy się przeziębić. Ilość Celsjuszów to jedno, a czym jest komfort cieplny? Wiąże się on bezpośrednio z wymianą ciepła w organizmie. Wpływ na to mają ubrania, aktywność fizyczna, ale także prędkość i wilgotność powietrza oraz jego jakość. Zwykle instalowanie klimatyzacji polega na podłączeniu po prostu urządzenia, bez względu na to, czy jest ono stacjonarne, czy przenośne.
W ten sposób pomijane są czynniki wpływające na nasz komfort cieplny. Zapewniamy sobie tylko odpowiednią temperaturę i, w zależności od jakości urządzenia, ewentualną wilgotność w pomieszczeniu, czasem także filtrację powietrza. Podczas instalacji naszego sprzętu lub wewnątrz urzadzenia pomijane lub niedopracowane są szczegóły, takie jak źle umieszczone źródło pobieranego powietrza oraz jego ilość. Przez to praca urządzenia staje się głośna, mało wydajna i nie zapewnia prawidłowego komfortu cieplnego.
Wilgotność
Urządzenia klimatyzacyjne mają za zadanie nie tylko ochłodzić powietrze, powinny także je wysuszyć lub nawilżyć - w zależności od potrzeby. W krajach, w których wilgotność jest duża nie da się wytrzymać w trakcie upałów, podobnie gdy jest zbyt wysuszone. Optymalna wilgotność waha się pomiędzy 4. a 60 procent. Zbyt duża wilgotność niekorzystnie wpływa na górne drogi oddechowe szczególnie w przypadku alergików i astmatyków. Przy właściwym poziomie nawilżenia powietrza wirusy żyją krócej. Suche powietrze źle wpływa na naszą śluzówkę, spojówki, stan skóry i zatoki.
Wiele klimatyzatorów nie ma w ogóle funkcji nawilżacza powietrza i osuszacza. Każdy z nas doskonale zna skutki przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach podczas gdy połowa biura cierpi na grypę. Szybko się zarażamy, dzieje się tak nie tylko ze względu na kiepskie filtry ale również na idealne warunki rozwojowe wirusów w nieodpowiedniej wilgotności.
Świeże powietrze
Urządzenia klimatyzujące zazwyczaj nie posiadają funkcji doprowadzania świeżego powietrza, za wyjątkiem modeli przenośnych okiennych, których rura zasysająca jest po prostu wyrzucana za okno. Jednak ten typ urządzeń jest najrzadziej stosowany. Podczas pracy pozostałych klimatyzatorów, oddychamy tak naprawdę cały czas tym samym, non stop "mielonym" powietrzem. To jest po prostu niezdrowe.
Z definicji klimatyzacja powinna uzdatniać powietrze, którym oddychamy. Pomieszczenie, w którym ciągle jest to samo powietrze, nie jest w ogóle wentylowane. Bardzo niewiele urządzeń klimatyzacyjnych posiada umiejętność jonizacji powietrza, czyli utrzymywania właściwej równowagi jonów dodatnich i ujemnych. Jedną z najważniejszych cech klimatyzatorów powinny być wydajne filtry powietrza, czyszczone z odpowiednią częstotliwością. Po pierwsze dlatego, że "mielone"”. powietrze staje się jałowe. W przypadku urządzeń, które ochładzają świeżo pobierane powietrze, filtry powinny doskonale zatrzymywać pyłki, pyły, bakterii i wirusy w swoich filtrach.