Kleszcze są coraz większym zagrożeniem. Nowy gatunek trafił do Polski

Kleszcze są coraz większym zagrożeniem. Nowy gatunek trafił do Polski12.07.2019 14:14
Kleszcze są coraz większym zagrożeniem. Nowy gatunek trafił do Polski
Źródło zdjęć: © Fotolia

Nowe kleszcze pojawiły się na terenie naszego kraju. Na razie nowy gatunek nie ma jeszcze polskiej nazwy, ale stanowi duże zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych, w tym bydła, psów i kóz. Przenosi groźne wirusy, które mogą doprowadzić do śmierci.

W związku z ociepleniem klimatu coraz to nowe gatunki owadów trafiają do Polski. Tym razem pojawiły się kleszcze, które przenoszą m.in. wirusa kleszczowego zapalenia mózgu czy kleszczowy tyfus syberyjski.

Nowy gatunek kleszczy w Polsce

Nowe kleszcze występujące w Polsce noszą nazwę Haemaphysalis concinna i zostały wykryte przez naukowców z Unwiersytetu Warszawskiego. Po raz pierwszy kleszcze pojawiły się w okolicach wielkopolskiego Wolsztyna w 2018 roku, ale prawie rok trwały nad nimi badania. Dostrzeżone zostały również w innych rejonach Polski.

Prawdopodobnie zostały przyniesione do Polski przez myszy przemieszczające się z Niemiec. Jednak do niedawna gatunek kleszczy występował jedynie w Azji oraz na południu Europy – w Chorwacji, Grecji i Hiszpanii. Rozprzestrzenianie się kleszczy w nowych regionach jest najprawdopodobniej efektem globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych.

Zobacz także: Mity na temat kleszczy

Kleszcze – przenoszone choroby i zagrożenia

Nowy gatunek kleszczy może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Do najczęściej rozpowszechnianych przez Haemaphysalis concinna chorób należą:

  • odkleszczowe zapalenie mózgu,
  • tularemia,
  • kleszczowy tyfus syberyjski.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)