Kleszcze są coraz większym zagrożeniem. Nowy gatunek trafił do Polski

Kleszcze są coraz większym zagrożeniem. Nowy gatunek trafił do Polski

Kleszcze są coraz większym zagrożeniem. Nowy gatunek trafił do Polski
Źródło zdjęć: © Fotolia
12.07.2019 14:14

Nowe kleszcze pojawiły się na terenie naszego kraju. Na razie nowy gatunek nie ma jeszcze polskiej nazwy, ale stanowi duże zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych, w tym bydła, psów i kóz. Przenosi groźne wirusy, które mogą doprowadzić do śmierci.

W związku z ociepleniem klimatu coraz to nowe gatunki owadów trafiają do Polski. Tym razem pojawiły się kleszcze, które przenoszą m.in. wirusa kleszczowego zapalenia mózgu czy kleszczowy tyfus syberyjski.

Nowy gatunek kleszczy w Polsce

Nowe kleszcze występujące w Polsce noszą nazwę Haemaphysalis concinna i zostały wykryte przez naukowców z Unwiersytetu Warszawskiego. Po raz pierwszy kleszcze pojawiły się w okolicach wielkopolskiego Wolsztyna w 2018 roku, ale prawie rok trwały nad nimi badania. Dostrzeżone zostały również w innych rejonach Polski.

Prawdopodobnie zostały przyniesione do Polski przez myszy przemieszczające się z Niemiec. Jednak do niedawna gatunek kleszczy występował jedynie w Azji oraz na południu Europy – w Chorwacji, Grecji i Hiszpanii. Rozprzestrzenianie się kleszczy w nowych regionach jest najprawdopodobniej efektem globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych.

Kleszcze – przenoszone choroby i zagrożenia

Nowy gatunek kleszczy może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Do najczęściej rozpowszechnianych przez Haemaphysalis concinna chorób należą:

  • odkleszczowe zapalenie mózgu,
  • tularemia,
  • kleszczowy tyfus syberyjski.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)