Klawiatury do domu, biura i grania. Poradnik zakupowy

Klawiatury do domu, biura i grania. Poradnik zakupowy

Klawiatury dla graczy mogą sprawdzić się również w biurze
Klawiatury dla graczy mogą sprawdzić się również w biurze
Źródło zdjęć: © Pixabay
10.01.2022 10:34

Klawiatura to często niedoceniany element wyposażenia komputera, zwłaszcza jeśli ma służyć do pracy lub prostych zastosowań domowych. Jeżeli jednak wybierzecie mądrze, to możecie znacznie podnieść komfort swoich palców, a także zwiększyć swoją wydajność.

Klawiatura klawiaturze nierówna

Jeżeli zgłębimy się w charakterystykę techniczną sprzętu, to okazuje się, że wybór wcale nie jest taki łatwy. Najpierw należy określić sposób połączenia, a zatem czy ma być kabel, czy może lepiej postawić na komunikację bezprzewodową. O ile to drugie rozwiązanie wydaje się najwygodniejsze, o tyle czasem może płatać figle, gubiąc sygnał lub łapiąc wyraźne opóźnienie pomiędzy momentem wciśnięcia klawisza i odnotowania reakcji na ekranie monitora.

Im dalej w las, tym ciekawiej. Wyróżniamy klawiatury niskoprofilowe i wysokoprofilowe. Te pierwsze rozpoznacie po tym, że klawisze są niewielkich rozmiarów i droga, jaką muszą przebyć od momentu naciśnięcia do zetknięcia się z płytką, jest bardzo krótka. Takie rozwiązanie jest dobre na przykład do pisania tekstów. Drugi rodzaj klawiatur charakteryzuje się dużymi klawiszami i tym, że muszą one pokonać dłuższy dystans, zanim dojdzie do wysłania impulsu do komputera.

Modus operandi

Najważniejszy podział występuje ze względu na zastosowany mechanizm. Tak oto znajdziecie klawiatury mechaniczne, membranowe, hybrydowe i optyczno-mechaniczne. Te pierwsze uchodzą za najtrwalsze i najszybsze. Każdy klawisz ma tu swój własny przełącznik, co zapewnia precyzję działania. Nie należą do najmniejszych i najcichszych, ale za to odwdzięczą się długą żywotnością.

Klawiatury membranowe mają nieco prostszą konstrukcję. Składa się z klawiszy i gumowej membrany z wypustkami, gdzie każda odpowiada za działanie danego przycisku. Rozwiązanie to jest jednak uważane za mniej trwałe i mniej precyzyjne, ponieważ jeżeli dojdzie do przesunięcia membrany, to może się okazać, że po naciśnięciu jednego klawisza uruchomi się także ten sąsiadujący. Do plusów zaliczamy tu przede wszystkim ciche działanie. Bywa, że dla zwiększenia precyzji stosuje się tu mechanizm nożycowy, który trzyma wypustki w ryzach.

Pozostałe dwa typy raczej traktujemy jako ciekawostkę. Konstrukcja hybrydowa łączy przyciski sprężynowe i pojemnościowe czujniki elektrostatyczne, co zapewnia wysoką czułość i świetną żywotność. Klawiatury optyczno - mechaniczne polegają na reakcji na zakłócenie strumienia światła. Nie ma potrzeby fizycznego styku klawisza z przełącznikiem, więc możemy je uznać za najtrwalsze. Niektórzy producenci deklarują "przebieg" na poziomie 150 mln kliknięć. Ten sprzęt jest wybierany przede wszystkim przez graczy ze względu na odległość aktywacji wynoszącą czasami zaledwie 1 mm.

Kryterium dodatkowe

Ostatnia stacja to charakter klawiatury. Rozróżnia się te dla graczy, klasyczne, ergonomiczne i elastyczne. Ergonomiczne są stworzone z myślą o wygodzie, te dla graczy muszą być precyzyjne, a elastyczne docenią osoby, które z jakiegoś powodu muszą oszczędzać miejsce na biurku. Wiele modeli ma również tak zwaną klawiaturę numeryczną, która umożliwia pracę np. z arkuszami kalkulacyjnymi lub programami księgowymi. Warto też zwrócić uwagę na odstępy pomiędzy klawiszami - im będą większe, tym lepsza precyzja. Znajdziecie także ciekawe dodatki takie jak podświetlenie RGB, przyciski do sterowania multimediami i inne.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)