Kim był Willem Einthoven - upamiętniony dzięki Google Doodle 21 maja

Kim był Willem Einthoven - upamiętniony dzięki Google Doodle 21 maja

Kim był Willem Einthoven - upamiętniony dzięki Google Doodle 21 maja
Źródło zdjęć: © Youtube.com
21.05.2019 14:46

Willem Einthoven, który został upamiętniony w dzisiejszym został Google Doodle za pomocą grafiki był holenderskim fizjologiem i histologiem. Zawdzięczamy mu przede wszystkim wiele odkryć z dziedziny medycyny. Jest laureatem Nagrody Nobla.

Google Doodle wielokrotnie przypomina nam mniej znane nazwiska z historii, którym należy się szacunek i pamięć. Nazwisko Willema Einthovena nie jest powszechnie znane, a zawdzięczamu mu wiele odkryć współczesnej medycyny. Czego dokonał?

Willem Einthoven - kim był i czego dokonał?

Urodzony 21 maja 1860 roku w Holenderskich Indiach Wschodnich Willem Einthoven był fizjologiem i histologiem. Jego badania skupiały się przede wszystkim na polach elektrycznych występujących w ludzkim ciele. To właśnie jego badaniom zawdzięczamy teorię pola elektrycznego serca oraz ogólne prawo projekcji prądów czynnościowych serca na powierzchnię ciała.

Największym zdecdyowanie osiągnięciem Willema Einthovena jest stworzenie podstaw elektrokardiografii (EKG). To on także jako pierwszy opracował galwanometr (urządzenie służące do mierzenia niewielkich wartości natężenia prądu elektrycznego). Dzięki swoim odkryciom został w 1924 roku laureatem Nagrody Nobla. Nagroda została przyznana za odkrycie mechanizmu rejestracji elektrokardiogramu.

Willem Einthoven zmarł 29 września 1927 roku w Lejdzie (Holandia).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)