Kieszonkowa stacja robocza

Kieszonkowa stacja robocza
Źródło zdjęć: © OQO

24.05.2007 13:15, aktual.: 25.05.2007 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Palmtopy dość opornie zdobywają rynek urządzeń przenośnych. Nie da się na czymś takim uruchomić normalnego Worda, przeglądarki internetowe i programy do obsługi poczty też są delikatnie różne od tego do czego przyzwyczaiły nas domowe PCty

Palmtopy dość opornie zdobywają rynek urządzeń przenośnych. Być może winne jest oprogramowanie, a może funkcjonalność, niewiele większa od rozbudowanej komórki.

Nie da się na czymś takim uruchomić normalnego Worda, przeglądarki internetowe i programy do obsługi poczty też są delikatnie różne od tego do czego przyzwyczaiły nas domowe PCty. Laptopy, mimo wszystkich swych zalet są jednak za duże i za ciężkie by wsadzić je do kieszeni spodni czy w małą przegródkę w teczce lub plecaku.

Nadzieją dla wszystkich, którzy chcą, bądź musza poruszać się z komputerem u boku ma być UMPC (Ultra Mobile Personal Computer). Normalny komputer z ekranem wielkości dużego palmtopa. Kuszące, ale na pewno okupione masą kompromisów. Jeszcze jeden gadżet.

Czy na pewno?
Przyjrzyjmy się jednemu z przedstawicieli rosnącej rodziny UMPC, produktowi firmy OQO. Ich urządzenie nazwane „model 02” jest napędzane procesorem VIA C7M ULV pracującym z częstotliwością do 1.5GHz. Nie powala, ale do aplikacji biurowych i internetu wystarczy. Za wyświetlanie grafiki odpowiada również układ firmy VIA – VX700, który na wbudowanym wyświetlaczu o przekątnej 5” wyświetla obraz w rozdzielczości 800x600 pikseli. Prawdopodobnie całość jest zbudowana w oparciu o płytę pico-ITX firmy VIA. Dzięki kompletowi gniazd wideo: VGA, DVI i HDMI może współpracować z zewnętrznym monitorem do rozdzielczości 1920x1200.

Obraz
© OQO model 02 w stacji dokujące i z zewnętrznym monitorem

Do tego 60GB dysk twardy, 1GB RAM DDR2, sieć bezprzewodowa w standardzie 802.11a/b/g, bluetooth, karta sieciowa ethernet, gniazdo USB 2.0, wyjście/wejście audio wspierające standard HD Audio. Czas pracy z baterii – do 3 godzin. Z baterią o podwyższonej pojemności można uzyskać do 6 godzin pracy.

Po dokupieniu stacji dokującej uzyskujemy dostęp do napędu optycznego, może to być na przykład wypalarka DVD. Nieźle jak na sprzęt o rozmiarach 14.2x8.4x2.5cm i wadze poniżej 500gramów, prawda? Cena takiej zabawki, w podstawowej konfiguracji to 1 499 dolarów, ale można na tym uruchomić Windows Vista Ultimate.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także