Kiedy Ubuntu 10.10? Plany wydawnicze Canonical

Kiedy Ubuntu 10.10? Plany wydawnicze Canonical

Kiedy Ubuntu 10.10? Plany wydawnicze Canonical
Źródło zdjęć: © cldx
07.06.2010 15:39, aktualizacja: 08.07.2010 12:55

Podczas, gdy wielu użytkowników dopiero zapoznaje się ze świeżą wersją systemu operacyjnego Ubuntu 10.04 Lucid Lynx, ludzie z Canonical pracują nad kolejną odsłoną - 10.10 Maverick Meerkat (w wolnym tłumaczeniu: Niezależna Surykatka).

Od 3 czerwca jest dostępna alpha 1 Niezależnej Surykatki. Można ją już pobrać i zainstalować lub aktualizować z wersji 10.04. Plan wydawniczy Canonical zakłada, że 1 lipca ukaże się alpha 2. a 5 sierpnia alpha 3. Wersja beta przewidziana jest na 2 września, 30 września ukaże się tzw. "release candidate" (kandydat do wydania), a 10 października powstanie finalna wersja. Dopiero wtedy Canonical sugeruje instalowanie tego wydania na komputerach, których działanie jest istotne (firmy, urzędy, szkoły).

Mark Shuttleworth, założyciel Ubuntu, ma ambitne plany w związku z Maverick Meerkat. Na swoim blogu napisał m.in "naszym celem jest dodanie Ubuntu 10.1. jako standardowego systemu operacyjnego przynajmniej u jednego renomowanego producenta komputerów".

Niektóre zmiany są już pewne i obecne w wersji alpha 1. Gnome, graficzne środowisko Ubuntu, zostało zaktualizowane do wersji 2.31. Domyślny klient pocztowy Evolution został zaktualizowany do wersji 2.30, która działa szybciej w porównaniu do 10.04. Również jądro Linuks użyte przy Surykatce posiada nieco wyższą liczbę.

Jak zwykle przed kolejnym wydaniem w Sieci pojawiają się różne spekulacje i plotki. Mówi się o tym, że - ceniony wśród linuksowców - odtwarzacz muzyczny Banshee będzie domyślnie instalowany z Ubuntu 10.10. zastępując dotychczasowy Rythmbox. Głosy o słuszności takiej zmiany w środowisku Ubuntu pojawiały się już dłuższy czas temu, jednak dużą przeszkodą był brak wsparcia popularnych iPodów i iPhone'ów. Od niedawna program ten może się pochwalić kompatybilnością z tymi urządzeniami. Podejrzewanie zmiany domyślnego odtwarzacza jest więc usprawiedliwione.

Póki, co zwolennicy Ubuntu mają do dyspozycji wersję alpha 1, a także tapety zwiastujące Niezależną Surokatkę wykonane przez Joern ukrywającego się pod pseudonimem cldx.

_ (Michał Nowakowski) _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)