Kiedy powstało rolnictwo i hodowla, pojawiły się nowe patogeny
25.02.2020 12:53, aktual.: 26.02.2020 11:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy doszli do zaskakujących wniosków. Ich zdaniem pojawienie się rolnictwa i hodowli przyczyniło się do rozwoju nowych bakterii, które zaczęły wywoływać nieznane choroby u ludzi.
Międzynarodowy zespół naukowców z Instytutu Nauki o Historii Człowieka im. Maxa Plancka postanowił zbadać szkielety liczące tysiące lat. Badacze skupili się na analizie genomów Salmonella enterica, które z nich pobrano. Wyniki były zaskakujące. Uzyskali pierwsze dowody na to, że pojawieniu się rolnictwa i hodowli towarzyszył rozwój patogenów, występujących również i dzisiaj.
Analiza genomów
Poszukiwanie patogenów nie jest łatwym zadaniem. Większość z istniejących chorób nie ma istotnego wpływu na ludzki szkielet. Dlatego naukowcy muszą analizować ludzkie szczątki i poszukiwać w nich pozostałości genomów bakterii bądź wirusów.
- Dzięki opracowanej przez nas technice mogliśmy przeanalizować tysiące próbek zębów pod kątem występowania DNA rodzaju Salmonella – zaznaczają naukowcy. Łącznie zbadano ich aż 2739. Pozwoliło to na wyodrębnienie i rekonstrukcję ośmiu genomów Salmonella enterica. Jeden z nich pochodził sprzed 6500 lat. Uznaje się go za najstarszy odtworzony genom bakteryjny.
Zamieszczone poniżej wideo przedstawia aplikację CRADLE, która jest w stanie zbadać nasze oczy na podstawie jednego zdjęcia.
Zbadany materiał podchodził od zróżnicowanej grupy osób zamieszkującej tereny Europy i Euroazji. Byli to zarówno łowcy i zbieracze, jak i nomadzi czy rolnicy.
- Tak szerokie spektrum czasowe, geograficzne i kulturowe pozwoliło nam na wykorzystanie po raz pierwszy genetyki molekularnej do powiązania ewolucji patogenów z pojawieniem się nowego stylu życia człowieka – podkreślają badacze.
Pojawienie się rolnictwa i hodowli
W momencie pojawienia się rolnictwa i hodowli, ludzie zmienili swój dotychczasowy tryb życia. Zaczęli osiedlać się na stałe w wybranych lokalizacjach. Dodatkowo mieli więcej styczności ze zwierzętami i ich odchodami, ale też odchodami innych ludzi. Wnioskowano więc, że wszystkie wspomniane elementy mogły doprowadzić do zwiększonego kontaktu z patogenami, a co za tym idzie – do występowania nowych chorób. Brakowało jednak na to molekularnego potwierdzenia.
Nowe badania dały więcej bezpośrednich dowodów na to, że prezentowane hipotezy są prawdziwe. Dodatkowo wyniki prac naukowców z Instytutu Nauki o Historii Człowieka im. Maxa Plancka wykazały, że 8 zbadanych genomów to przodkowie szczepów przyczyniających się obecnie do powstawania duru brzusznego.
Dawne bakterie atakowały zarówno ludzi, jak i zwierzęta. To pozwala połączyć moment ich pojawienia się z czasem przejścia do osiadłego trybu życia – pasterskiego i rolniczego.