KFC się złamało. Wegańskie burgery w menu restauracji

Już od jakiegoś czasu w KFC możemy sięgnąć po wegetariańskie kanapki i tortille, ale teraz KFC będzie testować również opcje dla wegan. Kanapki z substytutem mięsa będzie można spróbować na razie tylko w 20 restauracjach, ale to zmiana w dobrą stronę.

KFC się złamało. Wegańskie burgery w menu restauracji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

17.06.2019 | aktual.: 17.06.2019 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Burger King i McDonalnd’s zaczęły wprowadzać wegańskie opcje kanapek do swojego menu już jakiś czas temu. Również IKEA jakiś czas temu wprowadziła w większości swoich restauracji, w tym także w Polsce, wegańskie hot dogi. KFC do tej pory oferowało jedynie opcję wegetariańską (z plackiem ziemniaczanym i jajkiem – dostępne też w restauracjach w Polsce), jednak teraz w 20 restauracjach w Wielkiej Brytanii będzie można kupić również burgera z substytutem mięsa.

Wegańskie burgery w KFC

W "The Imposter" (ang. oszust), bo tak nazywa się nowa kanapka wprowadzona do oferty brytyjskich KFC zamiast kawałka kurczaka, znajdziemy zamiast mięsa quorn otoczony klasyczną panierką. Quorn to substytut mięsa, który wytwarzany jest z białka grzybów. Aby nadać mu właściwą konsystencje dodaje się również jajko lub białko ziemniaków. W wegańskiej wersji kanapki z KFC spotkamy się z tym drugim wypełnieniem.

Obraz
© Materiały prasowe

Wartość energetyczna surowego kawałka quornu o masie 100 g wynosi 94 kcal, czyli niemal tyle samo, co 100 g kurczaka (98 kcal) i dwukrotnie mniej niż 100 g wołowiny (218 kcal). Sama produkcja jest również bardziej ekologiczna, ponieważ ślad węglowy jest ponad dwukrotnie mniejszy. Oczywiście również żadne zwierzęta nie cierpią w wyniku produkcji quornu.

Quorn – czy jest zdrowszy od mięsa?

Quorn, to substytut mięsa znany od lat 60-tych ubiegłego wieku, ale w sprzedaży pojawił się dopiero w latach 90-tych XX wieku. Białko powstaje w wyniku fermentacji pleśni, dzięki czemu jego struktura niemal do złudzenia przypomina mięso. Niestety, wiele osób zauważa u siebie objawy alergii po spożyciu tego zamiennika mięsa.

Mimo to jego popularność w Wielkiej Brytanii rośnie. Wciąż jest za mało badań, które mogłyby jednoznacznie stwierdzić, czy quorn jest zdrowszy od mięsa czy soi, jednak dotychczasowe wyniki wskazują, że białko grzybów może przyczynić się do obniżenia cholesterolu LDL. Na razie w Polsce quorn jest bardzo trudno dostępny, ale produkty z niego wytworzone można kupić w Wielkiej Brytanii, Niemczech Francji, Belgii, Hiszpanii i w kilku innych krajach w Europie.

Inne wegańskie substytuty mięsa

Quorn to substytut mięsa znany od dawna, w przeciwieństwie do Beyond Burger. Ta wegańska odpowiedź na klasyczne burgery z mięsem pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno. Strukturą, smakiem i wyglądem przypomina smażoną wołowinę, o czym sami mogliśmy się przekonać. O naszych wrażeniach możecie przeczytać tutaj.

Wegańskie burgery możemy przygotować na wiele sposobów, a nawet jeśli nie smakują "tak samo jak te z mięsem", nie oznacza to, że są mniej smaczne. Ograniczenie spożycia mięsa może posłużyć naszemu zdrowiu, jak i Ziemi, ponieważ masowa produkcja mięsa jest bardzo wyniszczająca dla naszej planety.

Nie ma się jednak co łudzić, że wegańska kanapka z KFC czy innego fast foodu będzie dobrą alternatywą dla zdrowej, zbilansowanej diety. Niemniej dobrze, że duże sieci restauracyjne wprowadzają do swoich menu coraz więcej opcji roślinnych, dzięki czemu nawet osoby nie będące na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej, mogą spróbować tego typu dań.

Komentarze (1)