Każdy może posłuchać o czym rozmawiasz przez komórkę

Każdy może posłuchać o czym rozmawiasz przez komórkę

Każdy może posłuchać o czym rozmawiasz przez komórkę
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
29.12.2009 10:50, aktualizacja: 29.12.2009 11:33

Specjaliści od zabezpieczeń komputerowych twierdzą, że rozmowy prowadzone przez telefony komórkowe można podsłuchiwać za pomocą urządzeń, do skonstruowania których wystarczy budżet w wysokości zaledwie kilku tysięcy dolarów - informuje serwis computerworld.com. Oczywiście nie chodzi o podsłuchiwanie samych rozmówców, ale przechwytywaniu rozmów (lub dowolnych danych, jak sms lub mms) prosto z eteru

W niedzielę, na berlińskiej konferencji "Chaos Communication Conference" badacz Karsten Nohl zaprezentował zestaw dwóch terabajtów danych, które można wykorzystać do złamania zabezpieczeń kanałów komunikacyjnych w systemie GSM. W ten sposób możliwe jest wspomniane na wstępie przechwytywanie rozmów lub wysyłanych wiadomości.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Luka w zabezpieczeniach tkwi w wykorzystywanym algorytmie szyfrowania komunikacji w sieciach GSM. Jest to algorytm A5/1. który ma już 20 lat i wykorzystuje zaledwie 64-bitowy klucz. Wykorzystując specjalne anteny, odpowiednie oprogramowanie oraz tabele danych zebranych przez Nohla można przechwytywać i podsłuchiwać rozmowy w czasie rzeczywistym. Koszt zbudowania takiego systemu to około 30 000 dolarów, jeśli jednak ktoś jest w stanie zaczekać parę minut na odszyfrowanie wiadomości i najpierw nagrać komunikację a dopiero potem ją odszyfrować to koszty maleją do zaledwie kilku tysięcy dolarów.

Karoten Nohl poprzestał w swojej pracy na stworzeniu tabel deszyfrujących ponieważ nawet próba stworzenia urządzenia do podsłuchiwania rozmów jest w większości krajów nielegalna, ale naukowiec twierdzi, że grupy przestępcze zapewne dysponują już omawianym sprzętem. Poza tym stworzenie urządzenia podsłuchowego jest na tyle proste, że nawet średnio zaawansowany haker jest w stanie zbudować odpowiedni system i samemu stworzyć takie same tabele, jakie zaprezentował Nohl.

Rzeczniczka prasowa stowarzyszenia GSM poinformowała jednak, że organizacja pracuje już nad wprowadzeniem nowej generacji algorytmów szyfrujących A5/3, które są już stosowane do zabezpieczania transmisji w sieciach 3G.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)