Katastrofa samolotu w Afganistanie. USA potwierdza: to wojskowy Bombardier E‑11A

Katastrofa samolotu w Afganistanie. USA potwierdza: to wojskowy Bombardier E-11A
Źródło zdjęć: © Youtube.com

28.01.2020 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rzecznik wojsk USA w Afganistanie potwierdził, że amerykański samolot Bombardier E-11A rozbił się w poniedziałek w górzystej prowincji Ghazni. Informacje na temat przyczyn katastrofy oraz losu załogi wciąż są nieznane.

Do katastrofy samolotu doszło w poniedziałek około godziny 13:00 czasu lokalnego, w górzystej prowincji Ghazni we wschodnim Afganistanie. Maszyna spadła w dystrykcie Dih Yak - terenie opanowanym przez Talibów. To właśnie oni, za pośrednictwem swojego rzecznika Zabihullaha Mudżahida wzięli odpowiedzialność za rzekome zestrzelenie samolotu. Ugrupowanie przekazało informacje o sporej liczbie ofiar, wśród których mieli znajdować się wysokiej rangi wojskowi.

Katastrofę samolotu potwierdził rzecznik wojsk USA w Afganistanie, Sonny Leggett. Pułkownik przekazał, że pomimo twierdzeń talibskich rebeliantów, nie istnieją najmniejsze dowody na to, że to oni są odpowiedzialni za poniedziałkową tragedię.

Dwusilnikowy odrzutowy Bombardier E-11A należał do US Air Force. Maszyna jest modyfikacją pasażerskiego samolotu dyspozycyjnego Bombardier Global 6000. Głównym zadaniem samolotu w wojsku jest retransmisja łączności w trudno dostępnych terenach. Jego specjalne systemy pozwalają na komfortową komunikację pomiędzy lotnictwem i siłami naziemnymi.

Tarik Ghazniwal, dziennikarz, który był obecny na miejscu zdarzenia, potwierdził, że widział jak amerykański samolot stanął w ogniu. Mężczyzna przekazał także agencji Associated Press, że widział dwa ciała. Według niego do zdarzenia doszło około 10 kilometrów od bazy wojskowej USA. Agencja nie była w stanie potwierdzić tych informacji.

Z wcześniejszych doniesień wynikało, że maszyna należała do Ariana Afghan Airlines. Linie lotnicze szybko zdementowały te informacje.

Wciąż nie ma oficjalnych informacji na temat liczby osób będących na pokładzie samolotu. Rzecznik wojsk USA w Afganistanie Sonny Leggett poinformował, że trwa śledztwo wyjaśniające przyczyny katastrofy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także