Kaspersky Lab opatentował 5 przełomowych technologii w Rosji

Kaspersky Lab opatentował 5 przełomowych technologii w Rosji

Kaspersky Lab opatentował 5 przełomowych technologii w Rosji
Źródło zdjęć: © Kaspersky
09.09.2009 13:28

Kaspersky Lab poinformował o opatentowaniu w Rosji pięciu przełomowych technologii bezpieczeństwa IT. Patenty zostały zarejestrowane przez Federalny Urząd ds. Własności Intelektualnej, Patentów i Znaków Handlowych (Rospatent).

Przedmiotem patentu nr 2 36. 045 jest skuteczna metoda leczenia komputerów zainfekowanych szkodliwymi programami, które aktywnie unikają usunięcia. Technologia ta, opracowana przez Michaiła Pawliuszika, potrafi wykryć szkodliwy program posiadający kilka kopii, które uruchamiają się w różnych procesach na tej samej maszynie. Blokuje również aktywację jednej kopii przez inną i całkowicie usuwa wszystkie ślady kopii z komputera.
Patent nr 2 36. 047 odnosi się do metody wykrywania tekstu i spamu w bitmapach. Technologia ta, opracowana przez Jewgienija Smirnowa, nie wymaga maszynowego rozpoznawania schematów i umożliwia szybkie oraz skuteczne wykrywanie niechcianych wiadomości w grafice. Metoda ta jest odporna na sztuczki spamerów, takie jak obracanie lub zniekształcanie tekstu, łamanie tekstu w obrazach oraz dodawanie różnych elementów stanowiących szum.

Przedmiotem patentu nr 8. 249 jest sprzętowe rozwiązanie antywirusowe, którego głównym celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu szkodliwych programów poprzez filtrowanie danych wysyłanych do zewnętrznej pamięci. Ta opatentowana technologia antywirusowa została opracowana przez Olega Zajcewa.

Rospatent przyznał również patent nr 8. 247 metodzie identyfikacji spamu, która wykorzystuje wektory leksykalne. Metoda ta, opracowana przez Andrieja Kalinina, potrafi skutecznie wykrywać spam w wiadomościach e-mail poprzez analizowanie ich zawartości leksykalnej i obliczanie wektorów leksykalnych.
Kaspersky Lab uzyskał również patent nr 8. 248 dla technologii pozwalającej na zarządzanie kluczami licencyjnymi produktów korporacyjnych. Technologia ta optymalizuje zarządzanie kluczami licencyjnymi o różnych okresach licencyjnych w przypadku zmiany liczby komputerów. Została opracowana przez grupę ekspertów Kaspersky Lab, łącznie z Aleksiejem Kalginem, Andriejem Kulagą, Damirem Szijafetdinowem, Andriejem Kazaczkowem, Stephanem Le Hirem, Filippem Bodemerem i Damienem Billym.
“To dla nas duże wydarzenie. Nigdy wcześniej firmie Kaspersky Lab nie przyznano pięciu patentów jednocześnie. Trzeba pamiętać, że patent stanowi monopol na technologię, którą opisuje, i zabrania wykorzystania jej przez osoby trzecie bez zgody właściciela praw. W Rosji nie istnieją prawne precedensy patentowe ani sądy patentowe, gdy jednak zostaną wprowadzone, ochrona technologii będzie bardzo istotna dla producentów. Dlatego Kaspersky Lab patentuje swoje innowacyjne technologie w Rosji”. – skomentowała Nadia Kaszczenko, główny doradca ds. własności intelektualnej w Kaspersky Lab.

Kaspersky Lab złożył ponad 30 wniosków patentowych w kilku krajach. Dotyczą one różnych technologii opracowanych przez personel firmy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)