Karty graficzne będą robić tomografię i badać kosmos

Karty graficzne będą robić tomografię i badać kosmos

Karty graficzne będą robić tomografię i badać kosmos
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
03.10.2012 16:12, aktualizacja: 04.10.2012 11:07

Procesory graficzne używane dotąd w komputerach multimedialnych, znajdują coraz częściej zastosowanie w komputerowych urządzeniach medycznych jak systemy rezonansu magnetycznego MRI i wielkie systemy astronomiczne. Według ekspertów za około 5 lat będą one stosowane głównie w lecznictwie i badaniach naukowych, nie w multimediach – poinformowały media.

Procesory graficzne to wydajne chipy, przetwarzające wyłącznie instrukcje i pliki powiązane z grafiką i wideo. Do tej pory używane były przede wszystkim w notebookach i komputerach multimedialnych. Obecnie coraz częściej są używane w badaniach medycznych i naukowych. Jak poinformował New Scientist, jednymi z najnowszych zastosowań GPU są badania Kosmosu przy użyciu instrumentów sieciowych np. sieci radioteleskopów oraz modelowanie działania mózgu przy użyciu rezonansu magnetycznego MRI.

Zespół naukowców ze szwedzkiego Linkoepings Universitet (LiU) pod kierownictwem prof. Andersa Eklunda, wykazał, że obróbka najistotniejszych danych z badania przy użyciu rezonansu magnetycznego umieszczonych w tzw. plikach fMRI, decydujących o obrazie mózgu, może trwać 2. godziny przy użyciu zwykłych procesorów lub 8 minut przy użyciu wyspecjalizowanych procesorów graficznych. Ich zastosowanie pozwala więc otrzymywać wyniki badania MRI niemal natychmiast, co jest bardzo ważne w lecznictwie zamkniętym.

Według Technology Review zamontowanie takich chipów w systemach medycznych jest tylko kwestią czasu –. obróbka wyników szczegółowego skanu mózgu przy odpowiednim zaprojektowaniu sprzętu przetwarzającego dane, który musiałby zawierać 2 najnowsze procesory i około 10 GB pamięci operacyjnej, zajęłaby tylko kilka minut.

Drugim coraz częstszym zastosowaniem procesorów graficznych są badania Kosmosu. Zespół naukowców ze Stanford University w stanie Kalifornia w USA pod kierownictwem dr Debbie Bard, przystosował procesory graficzne do obróbki wielkich plików danych pochodzących z najnowszych instrumentów astronomicznych jak m.in. interferometria wielkoobszarowa (VLBI- very long baseline interferometry), badających m.in. początki Wszechświata i poszukujących planet dogodnych dla życia.

Jest to technika, w której dane odbierane są przez dwa lub kilka niezależnych radioteleskopów, znajdujących się na różnych kontynentach i zapisywane razem z ustalonym dokładnym czasem obserwacji, określonym na podstawie wskazań miejscowego zegara atomowego. Są one zestawiane razem na bieżąco po przesłaniu przez gigabitowe łącza. Obraz w tej technice tworzony jest poprzez łączenie danych pochodzących z różnych radioteleskopów. Jak stwierdzają badacze ze Stanford University, zastosowanie procesorów graficznych pozwala na kilkukrotne skrócenie czasu obróbki wielkich plików danych i szybkie wychwycenie interesującego astronomów obszaru nieba.

Zdaniem ekspertów zapytywanych przez Technology Review, to nie rozrywka, ale właśnie urządzenia komputerowe wymagające szybkiego przetwarzania wielowątkowego wielkich plików danych graficznych staną się w czasie następnych 5 lat głównym obszarem zastosowania szybkich procesorów graficznych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)