Kanadyjska policja nie ściga już domowych piratów
Przedstawiciele policji kanadyjskiej poinformowali, iż zaprzestane zostaną wszelkie działania operacyjne wymierzone w internautów pobierających pliki z sieci P2P na własny użytek.
Policja zamierza skupić się na zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz przestępstw związanych z naruszaniem praw autorskich, tam gdzie mogą one powodować zagrożenie dla konsumentów ( np. medycyna bądź elektronika ).
Jak przekonywał Noël St-Hilaire, szef pionu ds. zwalczania kradzieży praw autorskich w policji, rzeczą niemożliwą jest wytropienie każdego użytkownika, pobierającego z Sieci filmy bądź muzykę. Policja nie ma czasu i środków, aby ścigać takie osoby. W wywiadzie dla dziennika Le Devoir - http://www.ledevoir.com/2007/11/08/163562.html, St-Hilaire powiedział: "Piractwo na prywatny użytek nie jest już celem działań policji. Zbyt łatwo dziś kopiować [pliki z Internetu - red.] a my nie wiemy, jak to powstrzymać".
Informacje przekazane przez kanadyjską policję zbiegły się w czasie z zamknięciem przez Kanadyjską Federację Przemysłu Muzycznego ( CRIA ) serwisu Demonoid, trackera sieci BitTorrent. Tracker udało się usunąć z Internetu dzięki ultimatum, jakie CRIA postawiła firmie świadczącej usługi hostingowe właścicielom Demonoid ( Federacja zagroziła spółce procesem ). Policja obiecuje, że nie będzie ścigać użytkowników serwisu.
Warto wspomnieć, iż na początku listopada opublikowano raport - http://strategis.ic.gc.ca/epic/site/ippd-dppi.nsf/vwapj/industrycanadapapermay4_2007_en.pdf/$file/industrycanadapapermay4_2007_en.pdf opracowany na zlecenie Ministra Przemysłu Kanady, dotyczący wpływu sieci P2P i pobierania muzyki z Internetu na sprzedaż płyt CD. Wynika z niego, iż - w skali całego społeczeństwa - P2P nie ma wpływu na poziom sprzedaży kompaktów, natomiast jeśli brać pod uwagę grupę internautów korzystających z P2P, to użytkownicy ci kupują tym więcej płyt, im więcej pobierają muzyki z Sieci.