ycipk-qwztel

Kamizelki kuloodporne z grafenem. Pierwsze testy bardzo obiecujące

Hiszpańska Akademia Piechoty Morskiej wspólnie z Politechniką w Kartagenie przetestowała kamizelki kuloodporne z wkładami grafenowymi. Efekty są bardzo obiecujące. 4 lata pracy nie poszły na marne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe kamizelki kuloodporne będą znacznie bardziej efektywne
Nowe kamizelki kuloodporne będą znacznie bardziej efektywne (SZ Hiszpanii)
ycipk-qwztel

Kamizelka kuloodporna wzmacniana grafenem przeszła oficjalne testy. Ten jednoatomowy plaster składający się z atomów węgla, jest jednym z najmocniejszych materiałów kiedykolwiek opracowanych. Z tego względu cieszy się sporym zainteresowaniem w branży militarnej.

Jedną z zainteresowanych opcją wykorzystania grafenu jest także hiszpańska marynarka wojenna. Aktualnie testują rozwiązanie pod kryptonimem "Coincidente" - kamizelka kuloodporna usztywniona grafenowym łączeniem. Pomiędzy 24 a 28 września 2018 roku przeprowadzono testy wytrzymałościowe nowego prototypu, które uznano za bardzo obiecujące.

Opracowanie kamizelki sponsoruje Europejska Agencja Obrony, hiszpańskie przedsiębiorstwo Tecnalia oraz brytyjski Cambridge Nanomaterials Technology. W Hiszpanii to pierwszy projekt badań grafenu w użyciu dla sektora militarnego, ale nie na świecie.

ycipk-qwztel

Na podobny pomysł wpadli już amerykanie. Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Badań Miejskiego Uniwersytetu w Nowym Jorku (ASRC) twierdzą, że kluczem do cieńszej i wygodniejszej kamizelki jest grafen. Dwie warstwy tego materiału nałożone na siebie, mogą tymczasowo stać się twarde jak diament i nieprzenikalne, gdy uderzy pocisk.

Źródło: MilMag

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
ycipk-qwztel
ycipk-qwztel
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qwztel