Trwa ładowanie...
d13fclz

Kamizelki kuloodporne z grafenem. Pierwsze testy bardzo obiecujące

Hiszpańska Akademia Piechoty Morskiej wspólnie z Politechniką w Kartagenie przetestowała kamizelki kuloodporne z wkładami grafenowymi. Efekty są bardzo obiecujące. 4 lata pracy nie poszły na marne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe kamizelki kuloodporne będą znacznie bardziej efektywne
Nowe kamizelki kuloodporne będą znacznie bardziej efektywne (SZ Hiszpanii)
d13fclz

Kamizelka kuloodporna wzmacniana grafenem przeszła oficjalne testy. Ten jednoatomowy plaster składający się z atomów węgla, jest jednym z najmocniejszych materiałów kiedykolwiek opracowanych. Z tego względu cieszy się sporym zainteresowaniem w branży militarnej.

Jedną z zainteresowanych opcją wykorzystania grafenu jest także hiszpańska marynarka wojenna. Aktualnie testują rozwiązanie pod kryptonimem "Coincidente" - kamizelka kuloodporna usztywniona grafenowym łączeniem. Pomiędzy 24 a 28 września 2018 roku przeprowadzono testy wytrzymałościowe nowego prototypu, które uznano za bardzo obiecujące.

Opracowanie kamizelki sponsoruje Europejska Agencja Obrony, hiszpańskie przedsiębiorstwo Tecnalia oraz brytyjski Cambridge Nanomaterials Technology. W Hiszpanii to pierwszy projekt badań grafenu w użyciu dla sektora militarnego, ale nie na świecie.

d13fclz

Na podobny pomysł wpadli już amerykanie. Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Badań Miejskiego Uniwersytetu w Nowym Jorku (ASRC) twierdzą, że kluczem do cieńszej i wygodniejszej kamizelki jest grafen. Dwie warstwy tego materiału nałożone na siebie, mogą tymczasowo stać się twarde jak diament i nieprzenikalne, gdy uderzy pocisk.

Źródło: MilMag

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13fclz

Podziel się opinią

Share

d13fclz

d13fclz
Więcej tematów