Kamil Durczok mógł przewozić broń. Czy grozi mu utrata pozwolenia?

Kamil Durczok mógł przewozić broń. Czy grozi mu utrata pozwolenia?31.07.2019 10:14
Kamil Durczok mógł przewozić broń. Czy grozi mu utrata pozwolenia?
Źródło zdjęć: © WP.PL

Dziennikarz Kamil Durczok spowodował kolizję pod wpływem alkoholu. Pojawiły się doniesienia, że mógł wówczas przewozić w samochodzie broń palną. Jest jej legalnym posiadaczem. Ale czy grożą mu w związku z tym dodatkowe konsekwencje, w tym utrata pozwolenia?

Wątek broni palnej Durczoka porusza TVP Info. Stacja skontaktowała się z rzecznikiem piotrkowskiej prokuratury.

- Na pewno nie ujawniono nielegalnej broni palnej. Jeśli była to broń zarejestrowana, na którą Kamil Durczok miał pozwolenie i znajdowała się zabezpieczona w pojeździe w kasie pancernej, mogła nie znaleźć się w przekazanym prokuraturze raporcie - skomentował Witold Błaszczyk.

Czy Kamil Durczok straci pozwolenie?

Jeśli Durczok jest posiadaczem pozwolenia na broń, to istnieje uzasadnione ryzyko, że je straci. Zarówno uzależnienie od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, jak i skazanie za czyny umyślne lub nieumyślne przeciwko zdrowiu i życiu są czynnikami ustawowo wykluczającymi możliwość posiadania broni.

- Oczywiście, jak wiadomo, w kwestii pozwoleń na broń panuje duża uznaniowość, ale tak naprawdę każde skazanie prawomocnym wyrokiem może być podstawą do odebrania pozwolenia - mówi Wirtualnej Polsce Marcin Hilarowicz, warszawski prawnik karnista. - Potem zostają odwołania, jednak to długotrwała procedura - dodaje ekspert.

Co to znaczy, że w kwestii pozwoleń na broń panuje duża uznaniowość? To, że decyduje o tym policja na poziomie wojewódzkim. I to komendant wojewódzki może dać pozwolenie lub nie, jak i może je odebrać lub nie. To jemu pełną dowolność daje ustawa o broni i amunicji z 1999 roku. Dlatego należy się tu powoływać na zwyczajowość i dotychczasowe przypadki.

Zatem zwyczajowo policja cofa pozwolenia, gdy ich posiadacz zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeżwości bądź odurzenia. Tymczasem stan nietrzeźwości polskie prawo definiuje jako 0,5 lub więcej promila alkoholu we krwi. Podczas badania dziennikarza, przypomnijmy, stwierdzono wynik aż 2,6 promila.

W tym przypadku nie ma znaczenia, czy broń była załadowana czy nie, albo w jaki sposób była przewożona. Mogła nawet lezeć bezpieczenie w domu w szafie pancernej, a pozwolenie i tak zostanie odebrane. W Polsce przepisy dotyczące posiadania broni palnej cechują się niezwykłą restrykcyjnością.

Łukasz Isenko, adwokat Kamila Durczoka, komentarza w sprawie broni palnej w samochodzie swojego klienta odmówił.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)