Już 90 proc. Polaków korzysta z telefonów komórkowych
Już blisko 90 proc. Polaków korzysta z telefonów komórkowych, a ponad połowa ma dostęp do internetu - wynika z najnowszych danych UKE na temat rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce. Z roku na rok maleje natomiast liczba użytkowników telefonii stacjonarnej. W 2014 r. 23 proc. osób deklarowało, że korzysta z telefonu stacjonarnego, z kolei w roku ubiegłym wskaźnik ten był o 8 proc. wyższy.
Jak wynika z najnowszego raportu przeprowadzonego na zlecenie UKE, najpopularniejszą usługą telekomunikacyjną pozostaje telefonia komórkowa - korzysta z niej już 88 proc. Polaków. Dla porównania w ubiegłym roku wynik ten był o 2 proc. niższy. Przez ostatnie cztery lata odsetek osób korzystających z telefonu komórkowego wzrósł o blisko 4 proc.
Dynamicznie rosnąca liczba użytkowników smartfonów wiąże się również z tym, że wśród ofert operatorów przeważają telefony nowej generacji, a dla 37 proc. Polaków atrakcyjne telefony w ofercie to jeden z głównych czynników jej wyboru. Do innych zaliczają się: zasięg (63 proc.), jakość połączenia (59 proc.) oraz atrakcyjna cenowo oferta (55 proc.).
Polacy w sieci
Ponad połowa Polaków (58 proc.) ma dostęp do internetu, z którego korzysta przede wszystkim w domu (92 proc.), a rzadziej w pracy (40 proc.). Częstotliwość użytkowania jest bardzo wysoka - prawie połowa badanych (43 proc.) korzysta z internetu codziennie. Internetem posługują się przede wszystkim ludzie młodzi. Niespełna 12 proc. osób powyżej 60. roku życia deklaruje regularne korzystanie z usług internetowych. Decydując się na dostawcę internetu stacjonarnego, ponad połowa Polaków (63 proc.) wskazała korzystne warunki oraz atrakcyjność oferty jako najważniejsze na początkowym etapie poszukiwania. Dodatkowo klienci zwracają uwagę na takie elementy jak: dostępność połączenia, stabilność łącza czy jego prędkość.
Koniec telefonów stacjonarnych?
Z każdym rokiem spada liczba osób korzystających z telefonu stacjonarnego. Jak wynika z badania UKE, telefon domowy obecny jest przede wszystkim u osób starszych (60 lat i więcej), jednak i w tej grupie jest to już niecałe 50 proc. użytkowników. Wśród wszystkich badanych korzystanie z telefonu stacjonarnego zadeklarowało 23 proc. osób, czyli o 8 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Połowa z nich przyznała, że korzysta z tej formy komunikacji ze względu na przyzwyczajenie. Telefony stacjonarne służą głównie do połączeń lokalnych, które wykonywane są kilka razy w tygodniu. Biorąc pod uwagę obecne tempo spadku użytkowników telefonów stacjonarnych, można się spodziewać, że za trzy lata całkowicie znikną.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Setki gier z epoki DOS-a dostępne od dzisiaj w twojej przeglądarce