Jedyna taka okazja w roku. Zobacz superksiężyc w ten weekend

Jedyna taka okazja w roku. Zobacz superksiężyc w ten weekend

Jedyna taka okazja w roku. Zobacz superksiężyc w ten weekend
Źródło zdjęć: © NASA | NASA
Grzegorz Burtan
01.12.2017 12:10

Wspaniała okazja dla każdego, kto spogląda od czasu do czasu w niebo. Kiedy słońce zajdzie, będzie okazja obejrzeć superksiężyc. To pierwsza i ostatnia szansa w mijającym roku.

Wszystko zdarzy się dokładnie 3 grudnia. Wtedy też Słońce, Ziemia oraz Księżyc ustawią się w jednej linii ze sferą tego ostatniego. Mało tego, ponieważ orbita naturalnego satelity naszej planety nie jest okrągła, znajdzie się wyjątkowo blisko. Zamiast 385 tysięcy kilometrów będzie w odległości niecałych 360 tysięcy kilometrów.

Dzięki tym dwóm elementom księżyc będzie jaśniejszy o 16 proc. i większy o 7 proc. Chociaż według NASA jest możliwe, że jasność będzie większe nawet o 30 proc. Ostatnia szansa na to, by zobaczyć superksiężyc, była w zeszłym roku – później również zdarzało się że satelita pojawiał się w tej pozycji, ale pozostawał w nowiu. Zjawisko pozostawało zatem niewidoczne dla gołego oka.

Niestety, pogoda w tym dniu w naszym kraju może nie dopisać. Nie chodzi tu o temperaturę, która ma oscylować w okolicach zera, ale o czystość nieba. To ma bowiem być zachmurzone. Fanom obserwacji nieba oraz zjawisk astronomicznych życzymy mimo wszystko powodzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)