Jedyna taka okazja w roku. Zobacz superksiężyc w ten weekend

Jedyna taka okazja w roku. Zobacz superksiężyc w ten weekend01.12.2017 12:10
Jedyna taka okazja w roku. Zobacz superksiężyc w ten weekend
Źródło zdjęć: © NASA | NASA

Wspaniała okazja dla każdego, kto spogląda od czasu do czasu w niebo. Kiedy słońce zajdzie, będzie okazja obejrzeć superksiężyc. To pierwsza i ostatnia szansa w mijającym roku.

Wszystko zdarzy się dokładnie 3 grudnia. Wtedy też Słońce, Ziemia oraz Księżyc ustawią się w jednej linii ze sferą tego ostatniego. Mało tego, ponieważ orbita naturalnego satelity naszej planety nie jest okrągła, znajdzie się wyjątkowo blisko. Zamiast 385 tysięcy kilometrów będzie w odległości niecałych 360 tysięcy kilometrów.

Zaćmienie Księżyca też potrafi być piękne

Dzięki tym dwóm elementom księżyc będzie jaśniejszy o 16 proc. i większy o 7 proc. Chociaż według NASA jest możliwe, że jasność będzie większe nawet o 30 proc. Ostatnia szansa na to, by zobaczyć superksiężyc, była w zeszłym roku – później również zdarzało się że satelita pojawiał się w tej pozycji, ale pozostawał w nowiu. Zjawisko pozostawało zatem niewidoczne dla gołego oka.

Niestety, pogoda w tym dniu w naszym kraju może nie dopisać. Nie chodzi tu o temperaturę, która ma oscylować w okolicach zera, ale o czystość nieba. To ma bowiem być zachmurzone. Fanom obserwacji nieba oraz zjawisk astronomicznych życzymy mimo wszystko powodzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)