Jedwabnik-cyborg

Jedwabnik-cyborg
Źródło zdjęć: © Oakenking/Wikimedia (CC)

10.11.2010 10:01, aktual.: 10.11.2010 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robot sterowany mózgiem spragnionego samicy jedwabnika może pomóc w udoskonaleniu metod sterowania i poszukiwaniu materiałów wybuchowych

Robot sterowany mózgiem spragnionego samicy jedwabnika może pomóc w udoskonaleniu metod sterowania i poszukiwaniu materiałów wybuchowych - informuje "New Scientist".

Badania nad sterowaniem robotów przy pomocy układu nerwowego różnych organizmów prowadzi Tsushi Tkashima z Politechniki w Tokio.

#size=490x368#))

Jedwabniki znakomicie sobie radzą z odnajdywaniem samic - z odległości ponad 1. kilometrów potrafią wywęszyć zapach wytwarzanego przez nie feromonu (bombykolu). Nie przeszkadza im nierównomierne rozmieszczenie substancji, spowodowane na przykład przez wiatr.

Samiec jedwabnika najpierw rzuca się naprzód, potem leci zygzakiem i robi pętlę. Jego prosty układ nerwowy radzi sobie z analizą danych lepiej niż komputery. Podłączając jedwabnika do wyposażonego w koła robota, Tsushi Tkashima może analizować naturalne algorytmy, sprawdzone w toku ewolucji. Dzięki nim możliwe powinno być na przykład sprawniejsze wykrywanie materiałów wybuchowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)