Trwa ładowanie...
d161t4w

Jedna z zagadek starożytnego Egiptu. Właśnie ją rozwiązano

Bardzo często zdarzało się, że starożytni Egipcjanie chowali zmumifikowane ptaki jako ofiary dla bogów, w tym Horusa, Ra czy Thota. Nie było jednak jasne, czy ptaki były hodowane w tym konkretnym celu, czy też łapano na wolności. Ale teraz, jak donosi portal Science Alert, nareszcie to wiemy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egipt. Piramidy w Gizie
Egipt. Piramidy w Gizie (Wikimedia Commons)
d161t4w

Nowe badania nad składem chemicznym szczątków tych ptaków (drapieżnych oraz ibisów) silnie sugerują, że były to ptaki dzikie. Jednak to stawia kolejne pytanie – w jaki sposób Egipcjanie je łapali?

– To, czy ptaki te były hodowane, czy też masowo polowano na nie, stanowi przedmiot gorącej debaty, ponieważ w przypadku hodowli miałoby to znaczący wpływ na gospodarkę, a polowanie stanowiłyby obciążenie ekologiczne dla populacji ptaków – napisali badacze w publikacji na ten temat.

Czytaj też: Władze Egiptu odkryły 14 trumien sprzed 2500 lat. To kolejne takie znalezisko w ostatnim czasie

d161t4w

Inwazja, która nie miała miejsca. Naukowcy obalają popularną teorię o historii starożytnego Egiptu

Bogata dieta

Rozwiązać tę zagadkę pomogło zrozumienie ich nawyków żywieniowych. Szczątki ujawniły bowiem, że ich dieta była niezwykle bogata i zróżnicowana, czyli nie taka, jaką mogłyby mieć w niewoli.

d161t4w

Badacze porównali pozyskaną ze szczątek ptaków mieszankę tlenu, węgla, azotu, siarki, wapnia, baru i strontu z próbkami pochodzącymi z mumii człowieka, które okazały się znacznie mniej "zróżnicowane" pod kątem pierwiastków.

Sugeruje to, że ptaki drapieżne regularnie migrowały z doliny Nilu, natomiast ibisy były prawdopodobnie lokalną populacją, ale zapuszczały się dalej niż ludzie, aby zdobywać pożywienie.

Czytaj też: Egipt: Skarb sprzed 3500 lat. Polacy dokonali niezwykłego odkrycia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d161t4w

Podziel się opinią

Share
d161t4w
d161t4w
Więcej tematów