Jeden z najwyższych wyników w Europie. W Polsce połowa naukowców to kobiety

Jedna z największych średnich w Europie. Zazdrościć mogą jej nawet Niemcy. W Polsce coraz większa liczba naukowców to kobiety. Jesteśmy w europejskiej czołówce.

Jeden z najwyższych wyników w Europie. W Polsce połowa naukowców to kobiety
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek

01.03.2019 10:45

W całej Unii Europejskiej w 2017 r. z prawie 18 milionów naukowców i inżynierów 59 proc. stanowili mężczyźni, a 41 proc. kobiety - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polska jest powyżej średniej. U nas kobiety stanowią prawie połowę naukowców i inżynierów, bo aż 48 proc. Przed nami jest tylko pięć państw: Litwa (57 proc. kobiet), Bułgaria i Łotwa (po 53 proc.), Portugalia (51 proc.) i Dania (nieco ponad 50 proc.).

Zaskakiwać może niski odsetek w Finlandii (29 proc.) i Niemczech (33 proc.). Najgorzej pod tym względem jest jednak na Węgrzech i w Luksemburgu, gdzie kobiety stanowią zaledwie 25 proc. naukowców i inżynierów w kraju.

Z ostatniej ankiety Fundacji Sukces Pisany Szminką wynika, że Polki są coraz bardziej przedsiębiorcze. Ponad 56 proc. z nich chce inwestować pieniądze, 23 proc. myśli o założeniu firmy. Nawet mężczyźni zauważają zmianę sytuacji, przez co pojęcie "męska praca" powoli zanika.

- Kiedy zaczynałem swoją karierę zawodową blisko 30 lat temu, kobiety stanowiły znaczną mniejszość w branży nowych technologii. Dzisiaj na szczęście ten trend wyraźnie się zmienia i proporcje się wyrównują. Ma na to wpływ niewątpliwie coraz większa świadomość społeczeństwa, że szeroko pojęty obszar IT nie jest zarezerwowany tylko dla jednej z płci i kobiety radzą sobie w nim tak samo dobrze jak mężczyźni. Panie, z którymi spotykam się na co dzień w pracy, to dzisiaj pewne siebie osoby, zdeterminowane, skoncentrowane na celu i przede wszystkim wierzące w swoje możliwości. I ta zmiana, którą obserwuję na przestrzeni lat, cieszy najbardziej. - mówi Jarosław Dąbrowski, Członek Zarządu IGT Poland.

Kobieta w branży IT nie powinna nikogo dziwić, ale niestety zdarzają się przykłady, kiedy stereotypy biorą górę. Na szczęście dochodzi do nich rzadziej. Niebawem może całkowicie przestaną być aktualne, skoro rola kobiet w świecie technologii jest coraz istotniejsza.

Komentarze (7)