Trwa ładowanie...

Jazda samochodem bez fizycznego prawa jazdy od 5 grudnia. Wystarczy mObywatel

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, już od 5 grudnia za pomocą aplikacji mObywatel można będzie skorzystać z mPrawa Jazdy, które będzie stanowić elektroniczny odpowiednik dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem mechanicznym.
Share
mPrawo Jazdy sprawi, że nie będziemy musieli posiadać fizycznego dokumentu.
mPrawo Jazdy sprawi, że nie będziemy musieli posiadać fizycznego dokumentu.Źródło: autokult, Fot: Filip Buliński
d1k4w5u

Resort poinformował też, że z mObywatela korzysta już półtora miliona osób.

Nowelizację ustawy w sprawie prawa jazdy podpisał prezydent Andrzej Duda 14 sierpnia. Jak mówi nowa treść dokumentu, kierowcy nie będą już musieli posiadać przy sobie fizycznego dokumentu. Wszystkie dane będą się bowiem znajdować w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zamiast prawa jazdy wystarczy więc aplikacja mObywatel w telefonie.

Czytaj też: Zgubiłem e-dowód. Co zrobić?

d1k4w5u

mPrawo Jazdy i mPojazd

W aplikacji mObywatel znajduje się także funkcja mPojazd, zawierająca dane dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Jak stwierdził minister, z tego rozwiązania "mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd".

Koniec obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. Łatwiej dla kierowców, dla policji bez zmian

Usługa pokazuje także informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, dane takie jak marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego, a także wyświetla komunikat z przypomnieniem na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania.

Czytaj też: mObywatel a jego zabezpieczenia w trakcie wyborów. Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1k4w5u

Podziel się opinią

Share
d1k4w5u
d1k4w5u
Więcej tematów