ycipk-3q2pjs

Japonia: SoftBank inwestuje 110 mln dolarów w gigantyczną wieżę od Energy Vault

Fundusz japońskiego SoftBanku - Vision Fund, zainwestował 110 mln dol. w szwajcarski startup Energy Vault. Celem projektu jest zbudowanie ogromnej wieży, będącej magazynem energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Sposób działania tej konstrukcji jest równie prosty co i imponujący.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Energy Vault ma zamiar magazynować energię w bardzo sprytny sposób
Energy Vault ma zamiar magazynować energię w bardzo sprytny sposób (Youtube.com, Fot: Energy Vault)
ycipk-3q2pjs

Japoński SoftBank słynie z dobrych inwestycji. W 2017 roku powołała specjalny fundusz o nazwie Vision Fund, na którego koncie znajduje się 100 miliardów dolarów, do wykorzystania na dofinansowanie startupów. I dotychczas może mówić o samych sukcesach.

SoftBank zainwestował między innymi w Slacka, WeWork, Ubera, czyli startupy, które dzisiaj mają status gigantów. Więc jeśli Japończycy w coś inwestują, to mamy prawo mówić o wręcz pewnym interesie. Z resztą, zobaczcie sami, co zaproponowała szwajcarska grupa Energy Vault.

ycipk-3q2pjs

Jak działa wieża Energy Vault?

Na pierwszy rzut oka ciężko zrozumieć, o co tutaj chodzi. Ogromna wieża składająca się z betonowych bloków a w jej wnętrzu dźwig. Przypomina właściwie niedokończoną budowlę i tu kryje się cała zagadka jej działania. Kiedy elektrownia wyprodukuje nadwyżkę energii, dźwig unosi betonowe bloki, aby ją wykorzystać.

Kiedy energia znowu jest potrzebna, dźwig przenosi bloki z powrotem na ziemię, odzyskując przy tym zużytą wcześniej energię. Zamienia w ten sposób powstałą energię kinetyczną związaną z ruchem, w energię elektryczną. Intrygujące acz proste, prawda? Łącznie, wszystkie bloki betonowe ważą 35 ton.

Zobacz też: Norwegia. Pierwszy samolot zasilany bateriami Alpha Electro G2 rozbił się na jeziorze

ycipk-3q2pjs

Wieża od Energy Vault ma przechowywać energię, pochodzącą ze źródeł odnawialnych, którą ciężko jest magazynować. Jako przykłady, wynalazcy podają elektrownie wiatrowe oraz słoneczne. Wieża ma być w stanie magazynować 80 megawatogodzin mocy przy koszcie zaledwie 6 centów za kilowatogodzinę.

Źródło: Business Insider

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-3q2pjs
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3q2pjs

ycipk-3q2pjs
ycipk-3q2pjs