Jan‑Krzysztof Duda wygrał w szachy z Magnusem Carlsenem. Wiemy, jak trenował

Jan-Krzysztof Duda wygrał w szachy z Magnusem Carlsenem. Wiemy, jak trenował
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne
Oskar Ziomek

21.05.2020 11:44, aktual.: 21.05.2020 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

22-letni szachista z Wieliczki zaskoczył wszystkich i wygrał w szachy z obecnym mistrzem świata, Magnusem Carlsenem. Zwycięska gra miała miejsce podczas internetowego turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge – w ramach prestiżowych zawodów organizowanych z inicjatywy samego Carlsena. Jakiś czas temu odwiedziliśmy polskiego mistrza w jego centrum treningowym, gdzie pokazał nam, jak przygotowuje się do zawodów.

Jan-Krzysztof Duda gra w szachy od 5. roku życia, a od 2013 roku posługuje się tytułem arcymistrza. W rankingu FIDE jest obecnie na szesnastej pozycji i wśród Polaków nie ma sobie równych. Na pierwszym miejscu zestawienia jest Magnus Carlsen, urodzony w 1990 roku Norweg, z którym do teraz Polakowi nie udało się wygrać.

Jak pokazała ostatnia gra w szachy szybkie, zła passa może jednak w końcu minąć. Jan-Krzysztof Duda wygrał z Carlsenem w 43 ruchach w jednej z gier trwającego turnieju, który zakończy się 3 czerwca. Jak podają komentujący, Duda zaskoczył przeciwnika nietypowym debiutem, czyli początkową fazą gry. Szachista z Wieliczki tłumaczył istotę dobrego rozpoczęcia gry już kilka miesięcy temu, gdy podkreślał znaczenie komputerów podczas treningu szachowego.

Obraz
© WP | Oskar Ziomek

Jan-Krzysztof Duda i trening

Dla niektórych może być zaskakujące, że we współczesnym treningu szachowym na zawodowym poziomie duże znaczenie ma zastosowanie technologii. – Na komputerach pracuje się głównie nad debiutami – mówił mi Jan-Krzysztof Duda w wywiadzie kilka miesięcy temu. – Teraz w szachach jest taki trend, by szukać nowych idei, często tylko na jedną partię, żeby zaskoczyć przeciwnika – dodawał. Jak widać, trening w tym zakresie przyniósł skutek w grze z Magnusem Carlsenem.

O szczegółach sprzętu szachisty z Wieliczki można przeczytać na dobrychprogramach. Jan-Krzysztof Duda wykorzystuje do treningów wydajny komputer, który pozwala szybko symulować różne rozegrania i oceniać ich opłacalność. Jego maszyna w ubiegłym roku była wyposażona w 16-wątkowy procesor Intel Core i9, 64 GB pamięci operacyjnej i kartę graficzną GeForce RTX 2080.

Obraz
© WP | Oskar Ziomek

Co ciekawe, choć gra w szachy wydaje się być stosunkowo prosta od strony zasad, na otrzymanie niektórych rozwiązań trzeba czasem czekać godzinami, mimo zastosowania topowego sprzętu. Część obliczeń wykonywanych jest w chmurze. – Jeśli chodzi o środowisko przetwarzania danych, to nie mam się czego wstydzić nawet przed Magnusem Carlsenem – mówił w 2019 roku arcymistrz Jan-Krzysztof Duda. Jak widać, ostatecznie Polakowi udało się wygrać z obecnym mistrzem świata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)