Jaki grzejnik elektryczny wybrać - przygotuj się na mrozy!

Jaki grzejnik elektryczny wybrać - przygotuj się na mrozy!

Jaki grzejnik elektryczny wybrać - przygotuj się na mrozy!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
22.11.2012 19:26

Kiedy nadchodzą mrozy, tradycyjne systemy ogrzewania dla wielu mogą być niewystarczające. Brak odpowiedniego ocieplenia budynków, nieszczelne okna czy awarie ogrzewania sprawiają, że w uciekamy się do przenośnych grzejników elektrycznych, które mogą być naszą ostatnią deską ratunku. Tylko jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Przenośne grzejniki elektryczne nie są zalecane jako jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu, ponieważ ich używanie ma znaczący wpływ na wysokość rachunków za energię elektryczną. Z drugiej strony są wygodnym, niewymagającym profesjonalnej instalacji, sposobem na dogrzanie mieszkań. Z tego powodu co roku sięga po nie wielu klientów - ale jak wybrać grzejnik elektryczny, który nie zrujnuje naszych kieszeni?

Rodzaje
Chociaż oferta elektrycznych źródeł ciepła jest szeroka, na sklepowych półkach znaleźć można głównie ich cztery najpopularniejsze rodzaje: konwektory, termowentylatory oraz grzejniki olejowe i ceramiczne. Czym się różnią i jaki będzie najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb?

1. Konwektory
Grzejniki konwekcyjne pozwalają na szybkie dogrzanie pomieszczenia wykorzystując efekt unoszenie się ciepłego powietrza. Zimne powietrze przepływa przez zasilany elektrycznie radiator konwektora, gdzie ulega nagrzaniu, a następnie unosi się, dając miejsce dla kolejnych mas powietrza napływających z dołu. Takie rozwiązanie pozwala na w miarę szybkie ogrzanie powietrza w zasięgu urządzenia, ma jednak też swoje wady.

W przypadku grzejników konwekcyjnych najbardziej odczujemy efekt unoszenia się ciepłego powietrza ku górze, co prowadzi do nierównego ogrzanie pomieszczenia - dlatego nie powinny stanowić głównego źródła ogrzewania. Charakteryzują się też niską bezwładnością cieplną, co oznacza, że szybko się nagrzeją, ale równie szybko staną się zimne po odcięciu zasilania.

Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość dokładnej kontroli temperatury, a także niska cena. Ceny grzejników konwekcyjnych wahają się od około 6. do 300 złotych, w zależności od modelu.

*2. Termowentylatory *
Tego typu urządzenia zwane są u nas powszechnie "farelkami", od nazwy termowentylatorów firmy Farel, które były wyjątkowo popularne w czasach PRL. Działają na podobnej zasadzie co opisane powyżej grzejniki konwekcyjne, jednak wyposażone są w wentylator, pozwalający przyspieszyć proces przepływu powietrza przez grzałkę.

Ze względu na podobieństwa w budowie, termowentylatory dzielą większość wad i zalet z konwektorami. Najwięcej różnic wynika z zastosowania w urządzeniu wiatraka - przyspiesza on proces mieszania powietrza, jednak generuje dodatkowy hałas. Dodatkowo, pozwala na skierowanie strumienia ciepłego powietrza w konkretne miejsce - na przykład bezpośrednio na użytkownika siedzącego przed telewizorem, do czego są wyjątkowo często wykorzystywane. Pozwala to na subiektywne skompensowanie mniejszej, niż w przypadku grzejników konwekcyjnych, powierzchni grzewczej.

Większość termowentylatorów pozwala na uruchamianie wiatraka bez konieczności włączania grzałki, dzięki czemu latem mogą służyć jako wentylatory dające chłodny nawiew w upalne dni.

288771229925193875
© (fot. Thinkstockphotos)

Koszt zakupu termowentylatora nie jest wysoki - ich ceny zaczynają się już od około 4. złotych.

3. Grzejniki olejowe
Grzejniki olejowe przypominają tradycyjne kaloryfery żeberkowe działające w systemach centralnego ogrzewania, z tym, że źródłem ciepła nie jest woda, a specjalny olej. W przeciwieństwie do wyżej opisanych technologii konwekcyjnych, grzejniki olejowe działają na zasadzie radiacji - powietrze ogrzewane jest przepływając po zewnętrznej części radiatora.

Grzejniki olejowe nagrzewają się dłużej niż konwektory, jednak również po odłączeniu zasilania utrzymują dłużej ciepło. Dzięki temu wyposażone w termostat urządzenia nie muszą pobierać prądu przez cały czas pracy - energia elektryczna potrzebna jest tylko do nagrzania urządzenia do wybranego przez użytkownika poziomu, następnie zasilanie jest automatycznie odłączane i wraca dopiero kiedy temperatura elementu grzewczego spadnie. Dzięki temu grzejniki olejowe nie są tak dużym obciążeniem dla portfela jak konwektory.

Grzejniki olejowe pozwalają w bardziej kompleksowy sposób ogrzać pomieszczenie - w porównaniu do konwektorów wymuszają słabszy obieg powietrza w pomieszczeniu. Wadą tego typu modeli jest jednak wyższa cena początkowa niż w przypadku wymienionych wcześniej urządzeń - w zależności od modelu ceny wahają od 10. do 500 złotych.

4. Promienniki
Promienniki energii podczerwonej działają na zasadzie, którą porównać można do działania promieni słonecznych. Podczas gdy grzejniki olejne i konwekcyjne ogrzewają powietrze znajdujące się w ich pobliżu, promienniki emitują promienie podczerwone, które bezpośrednio podnoszą temperaturę obiektów na które natrafią. Dopiero ciepło ogrzanych w ten sposób ciał stałych podnosi temperaturę powietrza.

Z tego powodu promienniki są zalecane w przypadku pomieszczeń o wysokim stropie, półotwartych i otwartych - często używane są więc do ogrzewania budynków przemysłowych i hal produkcyjnych. Promienniki pozwalają zachować odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniu i nie wysuszają powietrza w takim stopniu jak tradycyjne grzejniki.

288771229925652627
© (fot. Thinkstockphotos)

Z powodu głównie przemysłowych zastosowań, promienniki są najdroższym z wymienionych sposobów na ogrzewanie. Dodatkowo znacznie popularniejsze od omawianych w tym artykule modeli elektrycznych są ich gazowe odpowiedniki.

Moc i zabezpieczenia
Moc urządzenia jest kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę kiedy zastanawiamy się jaki grzejnik elektryczny wybrać. Przyjmuje się, że moc na poziomie 10. W pozwoli ogrzać 1 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Z jednej strony większa moc pozwoli szybciej ogrzać daną powierzchnię - z drugiej jednak większa moc to również większy pobór energii elektrycznej. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się gdzie głównie będziemy danego urządzenia używać - nie ma potrzeby inwestowania w grzejnik o mocy 3000 W jeśli chcemy nim ogrzać niewielki pokój.

Kolejną ważną kwestią jest system sterowania i termostat. Podstawowe modele pozwalają na grzanie w jednej, ustalonej przez producenta, temperaturze - natomiast bardziej rozbudowane dają możliwość wyboru jednego z kilku poziomów mocy. Grzejniki posiadające sterowanie elektroniczne pozwalają na regulację temperatury z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza. Termostat pozwala utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, kontrolując automatycznie parametry pracy urządzenia.

Ze względu na generowanie dużych ilości ciepła, grzejniki elektryczne są urządzeniami, które muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia termiczne, chroniące je przed przegrzaniem. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na swoją specyfikę, grzejniki elektryczne nie powinny pozostawać włączone bez nadzoru. Powinniśmy też zapoznać się z podstawowymi zasadami użytkowania zawartymi w instrukcji - na przykład nie wolno przykrywać wylotu gorącego powietrza wilgotnymi tkaninami w trakcie ich suszenia.

Chociaż ze względy na pobór energii nie powinny stanowić jedynego źródła ciepła w mieszkaniu, przenośne grzejniki elektryczne są dobrym sposobem na jego dogrzanie. Ze względu na mobilność i prostą instalację, która ogranicza się tylko do podłączenia urządzenia do gniazdka, są także świetnym rozwiązaniem w "sytuacjach kryzysowych" i w przypadku ogrzewania pomieszczeń, w których nie potrzebujemy instalować CO - np. garaży czy domków działkowych.

PS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)