Jaką wybrać i kupić suszarkę do ubrań?

Wbrew pozorom wybór suszarki do ubrań, mimo stosunkowo niewielkiej ich liczby w ofertach producentów, nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim, dlatego że istnieje bardzo mało fachowych porad w odniesieniu do tej grupy sprzętu. Dużo się mówi, ale bardzo często nie na temat… W niniejszym tekście postaramy się choć trochę przybliżyć tę niebywale praktyczną grupę urządzeń.

Jaką wybrać i kupić suszarkę do ubrań?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.04.2012 11:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Suszarka – sprawdza się czy nie?
Każdy z nas chce, aby jego ulubione ubrania były traktowane w jak najlepszy sposób. Na pewno niejednokrotnie zastanawiałeś się, zwłaszcza zimą, jak poradzić sobie z praniem, które właśnie wyjąłeś z pralki, a w mieszkaniu nie ma miejsca, żeby rozstawić suszarkę. Z pewnością nieraz rozkładałeś też wilgotną odzież na kaloryferze, w przejściu do pokoju, na korytarzu…

Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie. I nie chodzi tylko o estetykę. W ten sposób przede wszystkim nie tylko przesuszamy bieliznę, ale powodujemy, że jest ona bardziej podatna na brud (tak, tak!), elektryzowanie się i niszczenie włókien. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta: suszarka do ubrań! To idealne rozwiązanie, jeśli narzekasz na wiszącą w łazience odzież, jeśli brakuje Ci miejsca na rozstawienie suszarki w mieszkaniu lub po prostu cenisz sobie wygodę i funkcjonalność. Prawdopodobnie słyszałeś wiele mitów dotyczących tego urządzenia, m.in. że suszarki niszczą ubrania, nie dosuszają, gniotą, są „prądożerne”. czy powodują gromadzenie się wilgoci w mieszkaniu. Jest dokładnie na odwrót.

Dziś producenci oferują znakomite i ciekawe rozwiązania, które sprawiają, że suszenie mechaniczne jest nie tylko tanie i bezpieczne, ale również ma doskonały (wręcz profilaktyczny!) wpływ na ubrania. Dlatego od dziś niech Państwo patrzą na suszarkę do to ubrań poniekąd jak na zmywarkę do naczyń –. niegdyś niemal przeklinaną, dziś wychwalaną przez wszystkich, ze wszech miar i pod każdym względem. Wkrótce tak będzie z suszarkami do ubrań. I choć na pewno nie dogonimy Anglików, dla których suszarka jest czymś tak oczywistym jak deszczowy, mglisty dzień, tym niemniej suszarki w naszych domach zagoszczą wkrótce na szeroką skalę. Już tak się dzieje. Powód jest prosty: są niebywale praktyczne.

Jak zacząć szukanie?
Zaczynając poszukiwania odpowiedniego modelu suszarki, z pewnością spotkałeś się z takimi określeniami jak suszarka kondensacyjna i suszarka ewakuacyjna. Jest to jeden z podstawowych podziałów tych urządzeń, z którym spotkasz się najczęściej, kupując suszarkę. Klasyfikacja ta wynika ze sposobu odprowadzania wilgoci oraz obiegu powietrza. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy sposób montażu. Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz możliwości odprowadzenia pary wodnej na zewnątrz mieszkania lub planujesz wstawić suszarkę do pomieszczenia, gdzie para wodna może być szkodliwa, idealnym rozwiązaniem będzie suszarka kondensacyjna.

W takich modelach wilgoć pobierana z ubrań zamieniana jest w parę wodną, która następnie gromadzona jest w specjalnym pojemniku na wodę. Przy takim rozwiązaniu musisz pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika, a przy zakupie suszarki zwrócić uwagę na jego pojemność –. im większa, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać. W przypadku modelu ewakuacyjnego możesz spotkać się również z innymi nazwami (wywiewowa lub napowietrzana). Tak czy tak, musisz wziąć pod uwagę to, że podłącza się ją do kanału wentylacyjnego, ponieważ woda odprowadzana jest na zewnątrz urządzenia, a następnie do mieszkania. Pamiętaj, że przy tego typu suszarce w pomieszczeniu musi być sprawna wentylacja, a powietrze usuwane podczas pracy urządzenia nie może dostawać się do kanałów wentylacyjnych przeznaczonych do wyziewów z sprzętów spalających np. gaz. Ustawiając suszarkę ewakuacyjną w łazience, należy również zadbać o to, by nie blokować, np. innymi meblami, wlotów i wylotów powietrza (znajdują się z tyłu suszarki i na podstawie).

Co wybrać, jeśli mam mało miejsca?
Wybierając suszarkę do mieszkania, zwracaj uwagę nie tylko na sposób odprowadzania powietrza, ale także na przestrzeń, jaką dysponujesz w łazience. Nie da się ukryć, że suszarka wymiarami przypomina tradycyjną pralkę, wobec tego potrzebuje tyle samo przestrzeni. Jeśli dysponujesz małą łazienką, warto zainteresować się pralkosuszarką. W takim urządzeniu możesz jednocześnie korzystać z opcji prania i suszenia, wobec czego masz dwa sprzęty w jednym. Aspektem, na który powinno zwrócić się uwagę przy pralkosuszarkach, jest pojemność bębna. Pamiętaj, że jest ona różna dla prania i suszenia, więc jeśli producent podaje maksymalny wsad dla prania 5 kg, to dla suszenia będzie to ok. 3 kg.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Właścicielom bardzo małych powierzchni, którzy jednak preferują oddzielną pralkę i oddzielną suszarkę, poleca się suszarki kompaktowe. Te małych rozmiarów urządzenie możesz powiesić na ścianie lub postawić na blacie. Jeśli jednak zdecydujesz się na suszarkę jako oddzielne urządzenie –. a to rozwiązanie jest najbardziej wskazane – możesz ją ustawić na trzy sposoby: zestawienie poziome (pralka obok suszarki), kolumnowe (suszarka na pralce) oraz niezależne (suszarka ustawiona samodzielnie).

Najważniejsze funkcje i rozwiązania
Kolejny krok to wybór modelu z odpowiednimi programami i funkcjami. Na co zwrócić uwagę w tym obszarze? Przede wszystkim zastanów się, co najczęściej pierzesz. Jeśli są to np. koszule, z pewnością zainteresuje Cię suszarka z programami parowymi, która nie tylko suszy, ale również odświeża ubrania, które jeszcze nie wymagają prania, ale przesiąkły zapachem, np. z restauracji.

Producenci proponują również różnego rodzaju programy specjalne, dopasowane do konkretnego rodzaju tkanin, np. ubrania biznes, sport, codzienne czy suszenie puchu. Jeśli jednak obawiasz się, że po suszeniu ubrania będą pogniecione, wybierz model z systemem redukcji zagnieceń. Obok programów suszenia warto zwrócić też uwagę na rozwiązania funkcjonalne zastosowane w suszarce, które ułatwią jej użytkowanie na co dzień. Są to np. wyświetlacz, duży otwór wsadowy, oświetlenie wnętrza, opóźnienie startu czy sygnał opróżnienia zbiornika.

Zainteresuj się także umiejscowieniem filtra, który później musisz swobodnie wyjmować, aby go wyczyścić (podobnie jest z kondensatorem wody). Na rynku dostępne są modele z systemem samoczyszczenia kondensatora, jeżeli jednak model, na który się zdecydowałeś, nie ma tej opcji, szukaj suszarki z wskaźnikiem obsługi wymiennika ciepła, do którego dostęp również powinien być łatwy.

Ciekawym rozwiązaniem są również czujniki wilgotności, które dostosowują czas suszenia do wilgotności odzieży, oraz czujniki temperatury, które uniemożliwiają dobór złej temperatury do konkretnego rodzaju tkaniny. Te opcje ułatwią Ci ochronę delikatnych tkanin.

Pamiętaj, że korzystanie z suszarki ma być przede wszystkim komfortowe, wobec tego zastanów się, czy preferujesz model otwierany od frontu czy od góry (przypomina pralkę typu top). Ten drugi model sprawdzi się wtedy, gdy zależy nam na mniejszej szerokości urządzenia (4. cm). Na koniec warto pamiętać, że wybór dobrej suszarki to wybór oparty na bardzo dokładnym zapoznaniu się z programami, możliwościami i wyposażeniem technicznym suszarki (np. w akcesoria do suszenia butów, swetrów). To bowiem, co suszymy, warunkuje to, czym suszymy.

Zanim wybierzesz, pamiętaj!
- Planując zakup suszarki warto pomyśleć o odpowiednim doborze lub zmianie pralki. Nie jest to warunek konieczny, ale im wyższą szybkość wirowania ma pralka (np. 1400/1600 obr./min), tym mniej energii będziemy zużywać na suszenie.
- Argument o rzekomej energochłonności suszarek włóż między bajki. O energię dbać trzeba, jednak ego typu urządzenia zużywają niewielką jej ilość za niewielkie kwoty (1–2 kWh; 35–70 groszy w cyklu!).
- Powietrze z suszarki ewakuacyjnej nie może być odprowadzane do kanałów wentylacyjnych przeznaczonych do usuwania wyziewów z urządzeń spalających gaz czy inne paliwa.
- Suszarki ewakuacyjnej nie można ustawiać też w pobliżu zasłon i pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać wylotów powietrza. W suszarce kondensacyjnej nie można zaś zastawiać klatki wentylacyjnej.
- Suszarek wolnostojących nie można zabudowywać, a planując ustawienie suszarki, warto zwróć uwagę, gdzie jest gniazdko, gdyż do tego typu urządzeń nie wolno używać przedłużaczy.
- Suszarka z pralką połączone w kolumnie muszą być do tego przystosowane i najlepiej, jeśli pochodzą od tego samego producenta. Takie rozwiązanie nie tylko imponująco się prezentuje, ale też pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń.

gadżetysuszarkasuszarka do ubrań
Komentarze (0)